Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w ZK Malbork o pracy osadzonych. Zatrudnienie wzrasta z każdym rokiem

rk
Program „Praca dla więźniów” i wprowadzane od nowego roku zmiany w przepisach dotyczących nieodpłatnego zatrudnienia skazanych były tematami konferencji zorganizowanej przez dyrekcję Zakładu Karnego w Malborku. Poniżej informacja nadesłana przez ZK.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele instytucji samorządowych oraz organów administracji państwowej, m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Malborku, Urzędu Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, z którymi Zakład Karny w Malborku współpracuje od lat.

Zmiany w przepisach, które będą obowiązywały od nowego roku, scharakteryzowała kpt. Izabela Niedbała – specjalista ds zatrudnienia. W swoim wystąpieniu podkreśliła, iż „zależy nam, aby zatrudnienie nieodpłatne skazanych było kontynuowane, gdyż jest sprawdzoną formą resocjalizacji. Na tę chwilę piętnastu osadzonych pracuje nieodpłatnie, zdarza się jednak, że liczba ta jest o wiele wyższa”. Analizując zarówno zatrudnienie odpłatne, jak i nieodpłatne, zauważyć należy, iż jest ono wyższe z roku na rok, a wprowadzane zmiany w przepisach dają możliwość poszerzenia zakresu prac wykonywanych przez osoby pozbawione wolności.

W kolejnej części spotkania głos zabrał dyrektor Zakładu Karnego w Malborku ppłk Mirosław Burczyk, interpretując zmieniające się przepisy. Wyjaśnił zgromadzonym zasady kierowania skazanych do pracy nieodpłatnej. Podkreślił, iż dobór kandydatów jest bardzo ważny, aby odpowiednio wyselekcjonowany skazany mógł podjąć zatrudnienie poza murami więzienia.

- Kandydat musi spełniać szereg kryteriów, gdyż najważniejsze są bezpieczeństwo i ochrona społeczeństwa. Dlatego też do współpracy należy podejść racjonalnie i elastycznie – podkreślił dyrektor ZK Malbork.

Na zakończenie konferencji głos zabrali przedstawiciele poszczególnych instytucji, wyjaśniając na bieżąco wszelkie wątpliwości i niejasności dotyczące procedur pozyskiwania więźniów do pracy.

Wzrost zatrudnienia osób pozbawionych wolności związany jest z programem „Praca dla więźniów”. Nieoceniona jest w tym rola funkcjonariuszy Służby Więziennej odpowiadających za dobór właściwych skazanych oraz wykonujących codziennie szereg czynności administracyjnych, aby po wyjściu skazanego do pracy na wolności społeczeństwo mogło czuć się bezpiecznie.

Artykuł nadesłany przez ZK Malbork,
tekst i zdjęcia: kpt. Monika Morozowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto