Konkurs na drzewo genealogiczne dla uczniów podstawówek. "Bez korzeni nie zakwitniesz", więc zbadaj przeszłość swojej rodziny

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum Państwowe w Malborku zachęca do udziału w II edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Tutaj duża rola nauczycieli, którzy zechcą namówić uczniów, i oczywiście rodzin, bez których pomocy trudno będzie przygotować drzewo genealogiczne. A takie jest zadanie.

Przygotuj drzewo genealogiczne na konkurs

Konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych organizują Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz archiwa państwowe we współpracy z właściwymi terytorialnie kuratoriami oświaty.

Celem jest m.in. poznanie przez uczniów historii rodzinnej oraz zainteresowanie ich tematyką poszukiwań genealogicznych, w szczególności w oparciu o zasoby archiwów państwowych, rozbudzenie zainteresowania kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa, a także uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości – informuje Archiwum Państwowe w Malborku.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w archiwach państwowych.

Rady od organizatorów:

  • spotkaj się z rodziną, porozmawiaj z dziadkami i innymi krewnymi na temat Waszych przodków. Wybierz się razem z nimi w pasjonującą podróż w czasie;
  • przeszukaj „zakurzone” domowe szuflady, strychy, „odkryj” domowe skarby, pamiątki, zdjęcia, archiwalne dokumenty;
  • odwiedź najbliższe Twojemu miejscu zamieszkania Archiwum Państwowe, gdzie możesz skorzystać z rad i pomocy życzliwych archiwistów;
  • zajrzyj do bibliotek, przeszukaj zasoby Internetu. Złóż wszystko to, co odnajdziesz, w jedną opowieść i stwórz swoje drzewo genealogiczne. Poproś o pomoc w przygotowaniu i przesłaniu pracy swojego nauczyciela.

„Bez korzeni nie zakwitniesz". Najpierw etap wojewódzki

Drzewo genealogiczne wraz z dodatkowymi plikami powinno powstawać pod czujnym okiem nauczyciela. Tylko nauczyciel może zgłosić gotowy projekt ucznia do konkursu. Po przygotowaniu pracy konkursowej należy ją złożyć do 4 maja 2023 r., korzystając z formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ. W formularzu należy podać liczbę pokoleń oraz osób zamieszczonych na drzewie genealogicznym.

Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej Archiwa Rodzinne.

W pierwszym etapie prace będzie oceniała komisja wojewódzka. W przypadku Pomorza w jej skład będą wchodzili przedstawiciele Archiwum Państwowego w Malborku, Archiwum Państwowego w Gdańsku i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Komisja wojewódzka najpóźniej do 31 maja wybierze finalistów, którzy przejdą do etapu ogólnopolskiego. Z kolei do 30 czerwca kapituła konkursu wybierze 3 laureatów i przyzna 12 wyróżnień.

Finaliści zostaną uhonorowani okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez archiwa państwowe. Laureaci oraz wyróżnieni uczniowie otrzymają okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

CZYTAJ TEŻ: 70-letnie Archiwum Państwowe w Malborku zaprosiło mieszkańców do wspólnego świętowania

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie