Przygotuj drzewo genealogiczne na konkurs
Konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych organizują Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz archiwa państwowe we współpracy z właściwymi terytorialnie kuratoriami oświaty.
Celem jest m.in. poznanie przez uczniów historii rodzinnej oraz zainteresowanie ich tematyką poszukiwań genealogicznych, w szczególności w oparciu o zasoby archiwów państwowych, rozbudzenie zainteresowania kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa, a także uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości – informuje Archiwum Państwowe w Malborku.
Zadaniem uczestników będzie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w archiwach państwowych.
Rady od organizatorów:
- spotkaj się z rodziną, porozmawiaj z dziadkami i innymi krewnymi na temat Waszych przodków. Wybierz się razem z nimi w pasjonującą podróż w czasie;
- przeszukaj „zakurzone” domowe szuflady, strychy, „odkryj” domowe skarby, pamiątki, zdjęcia, archiwalne dokumenty;
- odwiedź najbliższe Twojemu miejscu zamieszkania Archiwum Państwowe, gdzie możesz skorzystać z rad i pomocy życzliwych archiwistów;
- zajrzyj do bibliotek, przeszukaj zasoby Internetu. Złóż wszystko to, co odnajdziesz, w jedną opowieść i stwórz swoje drzewo genealogiczne. Poproś o pomoc w przygotowaniu i przesłaniu pracy swojego nauczyciela.
„Bez korzeni nie zakwitniesz". Najpierw etap wojewódzki
Drzewo genealogiczne wraz z dodatkowymi plikami powinno powstawać pod czujnym okiem nauczyciela. Tylko nauczyciel może zgłosić gotowy projekt ucznia do konkursu. Po przygotowaniu pracy konkursowej należy ją złożyć do 4 maja 2023 r., korzystając z formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ. W formularzu należy podać liczbę pokoleń oraz osób zamieszczonych na drzewie genealogicznym.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej Archiwa Rodzinne.
W pierwszym etapie prace będzie oceniała komisja wojewódzka. W przypadku Pomorza w jej skład będą wchodzili przedstawiciele Archiwum Państwowego w Malborku, Archiwum Państwowego w Gdańsku i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Komisja wojewódzka najpóźniej do 31 maja wybierze finalistów, którzy przejdą do etapu ogólnopolskiego. Z kolei do 30 czerwca kapituła konkursu wybierze 3 laureatów i przyzna 12 wyróżnień.
Finaliści zostaną uhonorowani okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez archiwa państwowe. Laureaci oraz wyróżnieni uczniowie otrzymają okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
CZYTAJ TEŻ: 70-letnie Archiwum Państwowe w Malborku zaprosiło mieszkańców do wspólnego świętowania
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?