Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopernik na ulicach Malborka. Happening historyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 8

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Malborskie obchody Roku Mikołaja Kopernika można uznać za rozpoczęte. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8, której patronem jest wybitny Polak, zorganizowali w sobotę (18 lutego) happening historyczny w centrum miasta i na terenach zamkowych.

"Kopernik" z SP 8 przeszedł się po mieście i zamku

Mikołaj Kopernik (1473-1543) urodził się 19 lutego. W przeddzień 550 rocznicy tego – jak się potem okazało – ważnego wydarzenia w dziejach całego świata uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wyruszyli na ulice Malborka. Rozdawali ulotki informacyjne na temat Roku Kopernika, przeprowadzili również sondę uliczną na temat życia i działalności patrona swojej podstawówki.

Oczywiście większość pytanych pamiętała, że to ten człowiek „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. W swoim najsłynniejszym dziele pt. „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach ciał niebieskich”) przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Potomni nazwali jego odkrycie przewrotem kopernikańskim.

Dokonań Mikołaja Kopernika nie można jednak sprowadzać tylko do astronomii. Był wszechstronnie uzdolniony i wykształcony: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, matematyk, znawca praw ekonomii, strateg wojskowy, kartograf, filolog.

Bywał też w malborskim zamku, dlatego miasto zalicza się do tzw. miast kopernikańskich.

Mikołaj Kopernik brał udział w kilku zjazdach stanów pruskich. Pełnił funkcje lekarza i osobistego sekretarza swego wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Wraz z nim gościł w Malborku w 1504 roku, zaś w latach 1528-30 jako członek specjalnej komisji menniczej towarzyszył biskupowi Maurycemu Ferberowi – przypomina Muzeum Zamkowe w Malborku.

Rok Kopernika w Malborku. Wystawy, wykłady, konferencje, pikniki

Malborskie obchody Roku Mikołaja Kopernika dopiero się rozpoczynają. Naturalnym jest, że włącza się w nie Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. W końcu w Szkole Łacińskiej od 2022 roku działa Minicentrum Nauki SOWA. To skrót od ogólnopolskiej inicjatywy „Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności”, realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tego przedsięwzięcia powstają lokalne minicentra nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
MCKiE zaprosi do Szkoły Łacińskiej na warsztaty familijne, piknik naukowo-astronomiczny, wykłady astronomiczne.

Z kolei Muzeum Miasta Malborka przygotowuje m.in. wystawę pt. „Mikołaj Kopernik nieznany” (maj-wrzesień). Ekspozycja ukazywać będzie nieznane wizerunki astronoma na XVIII- i XIX-wiecznych rycinach w zestawieniu z najważniejszymi wydarzeniami i ciekawostkami z życia Kopernika. Uzupełnieniem będzie część dotycząca Roku Kopernika z 1973 roku i działającej na zamku malborskim poczty dyliżansowej.
Ponadto, odbędą się lekcje muzealne i konkursy dla uczniów związane z Kopernikiem oraz konferencje naukowe.

Najbliższym wydarzeniem będzie natomiast spotkanie w SP 8, na którą społeczność „ósemki” zaprosi przedszkolaki. 23 lutego przypada Święto Patrona Szkoły. Z tej okazji o godz. 17 rozpocznie się uroczystość, podczas której goście z przedszkoli obejrzą inscenizację teatralną pt. „Dzieci Pana Astronoma”. Odbędą się też warsztaty i zabawy dla dzieci, dzięki którym będzie można poznać szkołę.

CZYTAJ TEŻ: Malbork wyróżniony przez Toruń z okazji Roku Kopernika

Z kolei 10 marca o godz. 16 Archiwum Państwowe w Malborku zaprasza na plac Jagiellończyka na otwarcie wystawy „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w archiwach państwowych”. Ekspozycja składa się z pięciu działów:

  • „Rodzina, życie, kariera – ślady Kopernika”,
  • „W służbie nauki”,
  • „Pomniki, monumenty, pamiątki”,
  • „Rocznice, wydarzenia okolicznościowe”,
  • „Kopernik w sztuce i kulturze”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto