MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w kopalniach PGG. 1685 zakażonych górników i 797 ozdrowieńców

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Wśród 10 kopalni PGG, które ograniczą wydobycie są ruchy Marcel i Rydułtowy należące do kopalni zespolonej ROW
Wśród 10 kopalni PGG, które ograniczą wydobycie są ruchy Marcel i Rydułtowy należące do kopalni zespolonej ROW Arek Biernat
W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej liczba górników z potwierdzonym koronawirusem wynosi 1685. Coraz mniej osób jest w kwarantannie, a jednocześnie przybywa ozdrowieńców. Od piątku w 10 kopalniach PGG znacząco zostanie ograniczone wydobycie.

Koronawirus w kopalniach PGG

Do środy (10.06) w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1685 górników. W kwarantannie przebywa 1316 pracowników. Co najważniejsze, z każdym kolejnym dnie rośnie liczba ozdrowieńców. To obecnie 797 osób.

Do tej pory najwięcej przypadków potwierdzono w kopalniach:

  • Jankowice w Rybniku - 672
  • Sośnica w Gliwicach - 420
  • Murcki-Staszic w Katowicach - 236
  • Marcel w Radlinie - 174
  • Bielszowice w Rudzie Śląskiej - 71
  • Ziemowit w Lędzinach - 22
  • Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych - 15

Co ważne, większość górników przechodzi wirusa bezobjawowo lub z objawami grypopodobnymi.

Od pracowników PGG pobrano już w sumie 40 tys. wymazów. Druga tura badań trwa wśród górników kopalni Marcel i Ziemowit. Powinna się zakończyć jeszcze w tym tygodniu. Z informacji przekazanych przez związkowców przebadani mają być jeszcze m.in. górnicy z kopalni Bolesław Śmiały.

Stanie 12 kopalni

Przypomnijmy, w celu wygaszenia ognisk koronawirusa w śląskich kopalni rząd RP podjął decyzję o ograniczeniu wydobycia w 12 kopalniach. Większość, bo 10 należy do PGG. Zmiany w funkcjonowaniu zakładów wprowadzone zostaną od piątku (12.06).

- Czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach - informuje Polska Grupa Górnicza.

Kopalnie nie mogą zostać zamknięte na klucz jak fabryka mebli. Wszystko przez procesy naturalne toczące się pod ziemią. Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń.

Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń naturalnych: metanowego, tąpaniowego i wodnego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych - przodków i ścian - w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią.

W najbliższych kilku dniach nastąpi przygotowanie kopalni do postoju. Potrwa od 12 czerwca do 3 lipca. Górnicy, którzy pozostaną w domu otrzymają wynagrodzenia jak za dniówkę urlopową z miesięcy stycznia, lutego i marca.

Pracownicy mający za zadanie utrzymać w gotowości kopalni będą zatrudniani do pracy rotacyjnie w zależności od zapotrzebowania danego ruchu i żeby maksymalnie zniwelować różnicę pomiędzy dniówkami przepracowanymi, a postojowymi. Harmonogramy mają być opracowane przez poszczególne kopalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto