Koronawirus w powiecie malborskim. Dane według nowego systemu raportowania

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady informowania o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najnowsze dane za 23 listopada pojawiły się dopiero późnym wieczorem 24 listopada. W raporcie jest mowa o 25 nowych zakażeniach w powiecie malborskim. Niestety, są też złe wiadomości.

Wojewódzki sanepid we wtorek (24 listopada) już nie przedstawił danych dla Pomorza za wcześniejszą dobę. Taki raport powstawał codziennie przez wiele tygodni na podstawie informacji spływających z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak o zmianie systemu udostępniania danych na temat koronawirusa, na co wpływ miało wykrycie dysproporcji pomiędzy danymi sanepidów powiatowych, wojewódzkich a tym, co prezentował resort w swoich dobowych raportach. Gdzieś "zapodziało się" ok. 22 tysiące zakażeń.

Dlatego od 24 listopada informowanie odbywa się centralnie. Jak było wcześniej? Codziennie ok. godz. 10 w naszym przypadku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku publikowała dane z podziałem na powiaty i upubliczniała bardzo szerokie zestawienie wszystkich ognisk. Można więc było sprawdzić - ogólnie oczywiście, bez identyfikacji - jak sytuacja pod tym kątem wygląda również w powiecie malborskim.

Z kolei po południu powiatowy sanepid przekazywał szczegółowe liczby dotyczące osób w kwarantannie, pod nadzorem epidemiologicznym, hospitalizowanych, tzw. ozdrowieńców. We wtorek (24 listopada) WSSE w Gdańsku poinformowała, że już takich danych nie będzie podawać. W powiatowym sanepidzie wyjaśniono nam, że obecnie będą one przekazywane bezpośrednio z laboratorium, gdzie test został wykonany, do systemu elektronicznego, a potem umieszczone zostaną na stronie gov.pl.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że od dnia 24 listopada raportowanie danych epidemiologicznych dotyczących zakażeń Sars-CoV-2 będzie odbywało się według ujednoliconego sytemu elektronicznego. W związku z tym na stronie internetowej WSSE w Gdańsku nie będą publikowane codzienne raporty dotyczące zakażeń Sars-CoV-2.

Nowy raport dla powiatów, wg nowego systemu informowania, został upubliczniony 24 listopada dopiero późnym wieczorem. I jest bardzo oszczędny. Można się z niego dowiedzieć, że dobę wcześniej w powiecie malborskim potwierdzono 25 nowych zakażeń. Niestety, 2 osoby zmarły. Zmarli nie mieli chorób współistniejących. Do tego ogranicza się raport.

Właściwie trudno powiedzieć, ile obecnie jest w powiecie malborskim potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem od początku epidemii. Na 22 listopada było 1731. Dodając dane za 23 listopada, to 1756. Ale nie wiadomo, czy i w naszym przypadku nie doliczono części zakażeń z tych 22 tysięcy, które stały się powodem do zmiany systemu informowania.

Od początku epidemii w powiecie malborskim zmarło niestety 17 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie