Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korowód króla podczas Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku [ZDJĘCIA cz. 2, FILM]. A w sobotę "Zaczarowana Muza"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Korowód przeszedł, król Kazimierz Jagiellończyk przywitany, a w sobotę kolejne punkty programu XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej.

Zobacz: Korowód króla Jagiellończyka w Malborku - Festiwal Kultury Dawnej 2018

W tradycyjnym korowodzie ulicami miasta przeszli około południa w piątek (8 czerwca) uczniowie malborskich szkół, przedszkolaki, uczestnicy Festiwalu Kultury Dawnej, przedstawiciele władz Malborka, ale też goście z Niemiec. W mieście przebywa delegacja z Monheim nad Renem na czele z burmistrzem Danielem Zimmermannem, który po przemarszu wziął też udział w uroczystej sesji Rady Miasta. W Sali Siedmiofilarowej w Muzeum Zamkowym odebrał tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Malborka".

Korowód festiwalowy w tym roku przeszedł dłuższą. Wyruszył tradycyjnie z bulwaru u podnóża Szkoły Łacińskiej, wzdłuż zamku, przez Stare Miasto, na plac Jagiellończyka, a stamtąd jeszcze ulicami Kościuszki, Warecką, pl. Narutowicza, Parkową na wały von Plauena. To tam powitano króla, którego rolę w tym roku odegrał również Arkadiusz Dzikowski, hetman wielki Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Korowód nawiązuje do triumfalnego wjazdu króla Kazimierza Jagiellończyka do miasta i zamku w pierwszej fazie wojny trzynastoletniej (1454-1466) z zakonem krzyżackim. Władca Polski wjechał do warowni po tym, jak została odkupiona od czeskiej załogi za 190 tys. florenów. W sierpniu 1457 r. doszło jednak do nowej ofensywy zakonu z zamiarem odbicia utraconych twierdz. 28 września mieszczanie podstępnie oddali Krzyżakom miasto, ale twierdza pozostała w rękach polskich. Jesienią rozpoczęło się oblężenie miasta, które z przerwami na dwa zawieszenia broni trwało do 5 sierpnia 1460 r., kiedy to - odcięci od dostaw żywności - mieszkańcy się poddali. Na śmierć skazano wówczas burmistrza wspierającego Krzyżaków.

Ale 8 czerwca to dzień radosny, przypominający o początku polskiego panowania na zamku.

W sobotę ciąg dalszy festiwalu. W godz. 10-11 odbędą się kolejne przesłuchań festiwalowe, tym razem w Przyziemiu Karwanu. Zaprezentują się dwa zespoły muzyki dawnej i tańca (pierwszego dnia w ramach konkursu w kościele św. Jana Chrzciciela wystąpiły tylko grupy muzyczne). Będą to: Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. bł. Matki Zofii Czeskiej Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie oraz Zespół Muzyki i Tańca Dawnego La Danza Antica.

Natomiast o godz. 20.30 rozpocznie się spektakl muzyczny "Zaczarowana Muza" z udziałem laureatów XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury” oraz zaproszonych gości. Widowisko w reżyserii Bożeny Belcarz i według scenariusza Jowity Uniewicz odbędzie się na dziedzińcu Zamku Wysokiego.

- W tym absolutnie magicznym i wyjątkowym miejscu zebrani obejrzą wieczorny koncert galowy, a także baśniowy spektakl muzyczny "Zaczarowana Muza". Wykonawcy wprowadzą nas w prawdziwie bajkowy nastrój. Usłyszymy opowieść o księżniczce, rycerzach, wiedźmach i czarownicach, a przede wszystkim o muzyce - tak zaprasza MCKiE.

Wstęp wolny za okazaniem darmowej wejściówki. Do piątku były do odbioru w obiektach MCKiE (Szpital Jerozolimski, Szkoła Łacińska), a także w Sklepach Cynamonowych przy ul. Piastowskiej (stoisko Ambasada Piwa Regionalnego). Zainteresowani mogą pytać w tej ostatniej lokalizacji, czy jeszcze są bilety.

W niedzielę (10 czerwca) całe wydarzenie zakończy się mszą w kościele św. Jana Chrzciciela z udziałem zespołów występujących w XVI MFKD.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto