Krokusy przy szkole w Malborku przypominają o żydowskich dzieciach wymordowanych w czasie Holokaustu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Technikum nr 3 w Malborku
Przy Technikum nr 3 w Malborku znów zakwitły żółte krokusy. Szkoła trzeci rok z rzędu bierze udział w projekcie organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

Żydowskie Muzeum Galicja od wielu lat jest polskim koordynatorem międzynarodowego projektu „Krokus” zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. To trzeci rok szkolny, gdy w tym przedsięwzięciu bierze udział Technikum nr 3 w Malborku. W drugiej połowie października 2022 r. troje uczniów Technikum nr 3: Alan Ignaczak, Kamila Kujawa i Igor Kochanowski obok zeszłorocznych krokusów posadziło nowe cebulki. Żółte kwiaty już zakwitły.

- Każdy z żółtych krokusów posadzonych przy szkole jest symbolem maleńkiego życia, przypomina 1,5 miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Żółty kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach - informuje Technikum nr 3.

Między posadzeniem cebulek a czasem, jaki upłynął do ich zakwitnięcia, młodzież pogłębiała wiedzę na lekcjach wychowawczych o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Lekcje zostały przygotowane na podstawie materiałów, które szkoła dostała, przystępując do projektu.

W kwietniu, gdy przypadać będzie 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, nauczyciele i uczniowie ponownie wrócą do tematyki związanej z historią Żydów na ziemiach polskich. Przypomną, czym jest zło wojny. Obecnie od ponad roku widzimy to za wschodnią granicą Polski. Ukraina walczy z rosyjskim najeźdźcą.

Kolejne miesiące wojny pokazują, jak ważne jest, aby z uczniami rozmawiać o nietolerancji, dyskryminacji czy wykluczeniu, poruszać kwestie pomocy, solidarności i pamięci, uczyć wrażliwości na cierpienie innych i budzić szacunek wobec drugiego człowieka – podsumowuje Technikum nr 3.

CZYTAJ TEŻ: Technikum nr 3 w Malborku w międzynarodowym projekcie "Krokus"

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie