Żydowskie Muzeum Galicja od wielu lat jest polskim koordynatorem międzynarodowego projektu „Krokus” zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. To trzeci rok szkolny, gdy w tym przedsięwzięciu bierze udział Technikum nr 3 w Malborku. W drugiej połowie października 2022 r. troje uczniów Technikum nr 3: Alan Ignaczak, Kamila Kujawa i Igor Kochanowski obok zeszłorocznych krokusów posadziło nowe cebulki. Żółte kwiaty już zakwitły.
- Każdy z żółtych krokusów posadzonych przy szkole jest symbolem maleńkiego życia, przypomina 1,5 miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Żółty kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach - informuje Technikum nr 3.
Między posadzeniem cebulek a czasem, jaki upłynął do ich zakwitnięcia, młodzież pogłębiała wiedzę na lekcjach wychowawczych o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście. Lekcje zostały przygotowane na podstawie materiałów, które szkoła dostała, przystępując do projektu.
W kwietniu, gdy przypadać będzie 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, nauczyciele i uczniowie ponownie wrócą do tematyki związanej z historią Żydów na ziemiach polskich. Przypomną, czym jest zło wojny. Obecnie od ponad roku widzimy to za wschodnią granicą Polski. Ukraina walczy z rosyjskim najeźdźcą.
Kolejne miesiące wojny pokazują, jak ważne jest, aby z uczniami rozmawiać o nietolerancji, dyskryminacji czy wykluczeniu, poruszać kwestie pomocy, solidarności i pamięci, uczyć wrażliwości na cierpienie innych i budzić szacunek wobec drugiego człowieka – podsumowuje Technikum nr 3.
CZYTAJ TEŻ: Technikum nr 3 w Malborku w międzynarodowym projekcie "Krokus"
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?