Kronika ZSP 3 Malbork, czyli dawnego "Ekonomika" (odc. 5). Od początku lat 80. do początku lat 90. ubiegłego wieku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum ZSP 3 Malbork
Udostępnij:
To ciąg dalszy kronik Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku z czasów, gdy był "Ekonomikiem" z Jurijem Gagarinem jako patronem i siedzibą przy ul. Reymonta. W galerii powyżej można obejrzeć zdjęcia z lat 1980-82, następnie 1987-92.

Nie samą nauką uczeń żyje. Tak było, jest i będzie. W czasie PRL "zorganizowanymi formami" pozaszkolnej aktywności były m.in. prace społeczne oraz ochotnicze hufce pracy. Przed rokiem szkolnym 1980/81, na jego początku i w trakcie sekretariat "Ekonomika" został „zasypany” listami z podziękowaniami za zaangażowanie uczniów.

W ochotniczych hufcach pracy. Bielsko-Biała i Olsztyn

Do dyrektora Liceum Ekonomicznego im. Jurija Gagarina w Malborku napisał m.in. dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Bielsku-Białej. Dziękował za postawę młodzieży „zgrupowanej w Wakacyjnym Ochotniczym Hufcu Pracy Beskidy ‘80”. 27 dziewcząt i 3 chłopców wykonywało takie prace, jak porządkowanie zieleni przydomowej i na skwerach, pomoc w brygadzie remontowej, porządkowanie strychów, piwnic, sprzątanie klatek schodowych oraz mycie okien i wykonywanie pomocniczych prac biurowych.

W liście pochwalnym wskazywano, że "młodzież chętnie i w należyty sposób wykonywała wszystkie polecenia służbowe, wykazując odpowiedzialność za wykonywaną pracę". Podkreślano skromność i zdyscyplinowanie młodzieży oraz to, że "swoim zachowaniem i podejściem do pracy zaskarbili sobie sympatię współpracującej z nimi załogi".

Zdając sobie sprawę z tego, że na takie morale młodzieży w dużej mierze ma wpływ praca pedagogów tamtejszego Liceum Ekonomicznego, pragniemy całemu Gronu Wychowawców i Pedagogów podziękować za dobre wychowanie młodzieży oraz życzyć satysfakcji i wielu sukcesów w pracy z młodzieżą dla dobra naszej Ojczyzny” - można przeczytać w liście podpisanym przez Bronisława Kłakowicza, dyrektora MZBM w Bielsku-Białej.

Gratulacje składały również PKP.
- Z przyjemnością zawiadamiam, że w bieżącym roku 20 uczniów Waszej szkoły wzięło udział w Ochotniczym Hufcu Pracy, wykonując prace budowlane PKP w Olsztynie. Za ich pracę i doskonałą opiekę nad młodzieżą, którą sprawował mgr Stanisław Adamkiewicz, tą drogą składam serdeczne podziękowanie z jednoczesnym zaproszeniem do miłej współpracy w latach następnych – napisał mgr inż. Edmund Golecki, naczelnik Oddziału Robót Budowlanych PKP w Malborku, w piśmie datowanym na 1 września 1980 r.

Sadzili park krajobrazowy, porządkowali cmentarz

Z kolei w maju 1981 r. dotarło pismo z Lasów Komunalnych w Gdańsku – Miejskiego Przedsiębiorstwa Budowy i Konserwacji Terenów Zieleni. Zaświadczono w nim, że klasa Ia Liceum Ekonomicznego przepracowała 128 roboczogodzin przy budowie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku.

W czerwcu 1981 r. podziękowania złożył ks. Stanisław Kalinowski z parafii św. Józefa w Gościszewie.
- Zaświadcza się, że klasa IIIb LE z Malborka pod przewodnictwem p. mgr Barbary Templin pomagała przez kilka godzin (8.30-11.30) przy porządkowaniu cmentarza grzebalnego, wykazując ogromne chęci i zainteresowanie pracą fizyczną i społeczną - napisał ksiądz Kalinowski.

Miało to miejsce przy okazji rajdu pieszego ze Sztumu do Gościszewa.

Nowy dyrektor, fartuszki i przezwiska

W galerii zdjęć powyżej można obejrzeć zdjęcia z lat szkolnych 1980-81, 1981-82, a potem przeskakujemy do roku 1987. Wtedy też doszło do zmiany na stanowisku dyrektora szkoły, bo 1 sierpnia funkcję tę objął, i pełni ją do dziś, Jan Stawicki.
Wówczas, u progu roku szkolnego 1987-88, młodzież żyła jeszcze jedną sprawą.

W tym roku szkolnym odstąpiono od kolorowych fartuszków różnych dla poszczególnych klas pierwszych. Obowiązuje wszystkie klasy granatowy. Szkoda! - można przeczytać w szkolnej kronice.

Temat odżył rok później, bo „powrócono do starej tradycji szkoły, ku zadowoleniu uczniów i nauczycieli. Każda klasa będzie wyróżniać się innym kolorem fartuszków szkolnych. Trochę kłopotu, a efekt doskonały!”

W szkolnej kronice znajduje się też wycinek prasowy (nie podano nazwy gazety) ze stałą rubryką na temat przezwisk i wyzwisk. W tym numerze umieszczono też przykłady dotyczące malborskiego LE. Ówcześni czytelnicy mogli się m.in. dowiedzieć, że w „Ekonomiku” rusycystka to Ziuta, dyrektor – Młody, profesor od PO – Angelo, geograf – Apacz, matematyczka – Lwica.

Za udostępnienie szkolnych kronik dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, który kontynuuje tradycje "Ekonomika". Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork. Kronika ZSP 3, czyli dawnego "Ekonomika" (odc. 3). ...

Kronika "Ekonomika", czyli ZSP 3 Malbork (odc. 4). Czasy był...

Kobiety i niepodległość - cz. I

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie