Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie burmistrzem Malborka? Na pewno nie Jan Tadeusz Wilk, a PO i PiS jeszcze nie wybrały kandydatów

Radosław Konczyński
Jan Tadeusz Wilk (po prawej) w wyborach samorządowych będzie startował tylko do Rady Miasta z komitetu, który zamierza utworzyć Marek Charzewski.
Jan Tadeusz Wilk (po prawej) w wyborach samorządowych będzie startował tylko do Rady Miasta z komitetu, który zamierza utworzyć Marek Charzewski. Fot. Archiwum
W Malborku trwa już przedwyborcza karuzela. Póki co, znane są nazwiska trzech kandydatów. Wiadomo też, kto nie będzie startował w wyborach. Jeszcze nad swoimi kandydatami zastanawiają się natomiast m.in. lokalne struktury Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że jako pierwszy chęć kandydowania oficjalnie ogłosił Maciej Rusek, były malborski radny (2006-2010) i wiceburmistrz Malborka (2010-2014). O najważniejszy fotel przy placu Słowiańskim 5 będzie ubiegał się z własnego komitetu wyborczego, licząc na szeroką koalicję popierającą jego poglądy i pomysły na rozwój miasta. Na pewno w jesiennych wyborach wystartuje też burmistrz Marek Charzewski, który będzie się starał o reelekcję i drugą, tym razem już pięcioletnią kadencję.

Niedawno pojawił się trzeci oficjalny kandydat. Z ramienia Stowarzyszenia Nasz Malbork o stanowisko burmistrza będzie się starał Paweł Dziwosz, najmłodszy radny miejski (34 lata), pierwszą kadencję sprawujący ten mandat.

Kto z Platformy Obywatelskiej?...

Z ogłoszeniem kandydata czeka jeszcze Platforma Obywatelska. Gdy okazało się, że nie będzie kandydował były burmistrz Andrzej Rychłowski, a Maciej Rusek będzie startował ze swojego komitetu, wiele osób z zaciekawieniem czeka, kto będzie reprezentował PO.

- Zarząd PO w Malborku prowadzi szerokie konsultacje z wieloma środowiskami, które wyraziły chęć wspólnej pracy na rzecz naszego miasta. Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów, chcemy poznać i jednocześnie wyrażać opinie różnych środowisk. Naszym celem jest budowa wspólnoty samorządowej na rzecz Malborka - mówi Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący PO w powiecie malborskim. - Platforma Obywatelska poprze kandydata, który przede wszystkim będzie łączył mieszkańców i przezwycięży zastój i marazm mijającej kadencji. Miasto utraciło dynamikę rozwoju, a brak inwestycji i ogólny nieład w mieście stawia przed kandydatem duże wymagania.

Przewodniczący Arkadiusz Mroczkowski zdradza na razie tyle, że pod uwagę branych jest trzech poważnych kandydatów, spośród których podczas prawyborów zostanie wyłoniony najlepszy. - O tym, kto będzie ubiegał się o tę ważną i odpowiedzialną dla miasta funkcję, zdecydują członkowie PO oraz koalicjanci już w najbliższym czasie - dodaje Arkadiusz Mroczkowski.

...a kto z Prawa i Sprawiedliwości?

Lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości też jeszcze się zastanawiają. Naturalnym kandydatem wydaje się być radny miejski Tomasz Klonowski, szef partii w powiecie, który cztery lata temu ubiegał się o fotel burmistrza. On sam wyjaśnia, że decyzje na temat kandydata jeszcze nie zapadły.

- Struktury lokalne PiS systematycznie pracują nad przygotowaniami do zbliżających się wyborów samorządowych. Koncentrujemy się na całym spektrum dotyczącym tego zagadnienia i stawiamy sobie za cel zbudowanie silnych list i wyłonienie mocnych kandydatek oraz kandydatów, którzy swoją dotychczasową postawą oraz zaangażowaniem w sprawy lokalne udowodnili, że są gotowi do pracy w samorządach - odpowiada Tomasz Klonowski.

I dodaje, że "kandydat lub kandydatka na burmistrza Malborka z ramienia PiS" jeszcze nie został wyłoniony.

- Odnosząc się do pytania o moją ewentualną kandydaturę, muszę przyznać, że nie jest ona wykluczona w szczególności w świetle przeprowadzonych wyborów w naszych strukturach, gdzie uzyskałem poparcie oscylujące koło 80 procent, zostając przewodniczącym lokalnego PiS - mówi radny Klonowski.

Jan Tadeusz Wilk rozstał się z Naszym Malborkiem

Nie tylko były burmistrz Andrzej Rychłowski nie będzie kandydował. Także Jan Tadeusz Wilk, który sprawował tę funkcję w latach 2002-2006, a obecnie jest wiceburmistrzem, nie wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych. Jak zapewnia, zamierza poprzeć Marka Charzewskiego. Będzie natomiast startował do Rady Miasta z komitetu wyborczego, który założy obecny włodarz. Marek Charzewski wyjaśnia, że będzie to komitet niezależny (burmistrz zawiesił członkostwo w Sojuszu Lewicy Demokratycznej).

Tym samym Jan Tadeusz Wilk rozszedł się ze Stowarzyszeniem Nasz Malbork, którego był założycielem. "Kością niezgody" stała się nominacja na kandydata na burmistrza dla radnego Pawła Dziwosza. Przypomnijmy, że zarząd Naszego Malborka poparł tę kandydaturę, a konsekwencją były późniejsze kroki burmistrza w radach nadzorczych miejskich spółek. Marek Charzewski odwołał członków stowarzyszenia z rady Miejskiego Zakładu Komunikacji (Dariusz Kupski) i Malborskiego TBS (Czesław Mikos).

Jan Tadeusz Wilk twierdzi, że jego rozbrat z Naszym Malborkiem nastąpił nie tyle ze względu na kandydaturę Pawła Dziwosza, lecz sposób podjęcia decyzji. Jego zdaniem, w takiej sprawie powinni wypowiedzieć się wszyscy członkowie stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto