Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiaty z okazji powrotu Malborka w granice Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]. Uroczystość na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Tradycyjnie pod pomnikiem na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich odbyła się uroczystość w 73 rocznicę zakończenia działań wojennych w Malborku i powrotu miasta w granice Polski.

Kwiaty na cmentarzu przy ulicy 500-lecia złożyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji działających w mieście, stowarzyszeń i harcerze. Burmistrz Marek Charzewski, powołując się na kroniki śp. Wiesława Jedlińskiego, przypomniał, że walki o Malbork skończyły się przed 17 marca, a sama ta data jest symboliczna.

Zobacz przemówienie burmistrza Malborka na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich:

- Spotykamy się tu, na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, aby uczcić pamięć, oddać hołd tym, którzy walczyli o odzyskanie Malborka dla Polski, wszystkich, którzy polegli w działaniach wojennych. Mówi nasz kronikarz, że w Malborku pochowano 529 żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy polegli w walkach. Jesteśmy w miejscu, w którym naturalna jest zaduma, hołd, smutek, ale w naszych sercach jest również radość z tego powodu, że możemy dzisiaj świętować dzień powrotu Malborka w granice Rzeczpospolitej Polskiej - mówił burmistrz Marek Charzewski.

Pierwsze oddziały Armii Czerwonej pojawiły się w niemieckim Malborku 26 stycznia 1945 roku. Oblężenie zamku, w którym schronili się żołnierze, trwało do pierwszych dni marca. Jednym z tych żołnierzy był Richard Weiser, wówczas podchorąży Grupy Bojowej „Marienburg”. Dziesiątki lat później zapytał stronę rosyjską o szczegóły tamtych dni.

W odpowiedzi, którą Richard Weiser otrzymał 24 marca 1994 roku z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji, zastępca naczelnika pułkownik Łuczkin napisał, że wojska niemieckie odwrót w kierunku Gdańska rozpoczęły 9 marca, a z twierdzy i jej zamieszkanych południowych części całkowicie wyparte zostały 10 marca około godz. 5.

Dlaczego 17 marca jako data rocznicowa? Do dziś z całkowitą pewnością nie wiadomo. W zbiorach Archiwum Państwowego w Malborku znajduje się pismo - cytat - "komitetu obchodu pierwszej rocznicy oswobodzenia Malborka" z dnia 13 marca 1946 r. Podano w nim informację, że rocznica ta przypada na niedzielę, 17 marca.

W piśmie znajduje się też program obchodów 17 marca 1946 r. O udział poproszono wszystkie organizacje. Zbiórka o 8.30 przed dworcem kolejowym; komendant garnizonu wygłasza raport. Pochód z orkiestrą przez miasto, przerwa na uroczyste nabożeństwo z kazaniem. Godz. 17 - akademia w gimnazjum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto