Lichnowy. Kompostownia znów stawia mieszkańców na równe nogi. Zamiast tunelów mają być przykryte boksy

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
To przykładowa kompostownia tunelowa. Ta wersja jest już nieaktualna.
To przykładowa kompostownia tunelowa. Ta wersja jest już nieaktualna. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Inwestor zapewnia, że zrealizuje przedsięwzięcie tak, by uciążliwości był jak najmniejsze, ale mieszkańcy gminy Lichnowy nie dowierzają. Zaczęli zbierać podpisy przeciwko budowie kompostowni. Boją się fetoru. Wójt rozesłał pisma do instytucji, które muszą wypowiedzieć się w tej sprawie, i czeka na odpowiedź.

Sprawa powraca, bo już około 2,5 roku temu była mowa o tej inwestycji koło Lichnów. Wtedy lokalne przedsiębiorstwo rolne, mające też grunty orne w powiatach nowodworskim i gdańskim, planowało zbudować kompostownię o pow. do 3 ha, składającą się z 10 otwartych hal tunelowych. To w nich na pryzmach miały być składowane odpady organiczne rozmaitego pochodzenia. Według tamtych założeń, około 50 ciężarówek miało zwozić w sumie do 500 ton odpadów dziennie, co w skali roku dałoby 75 tys. ton odpadów, z których można by uzyskać od 30 tys. do 52,5 tys. ton kompostu. W całości byłby wykorzystywany na potrzeby gospodarstwa mającego ok. 600 hektarów upraw.

Wtedy przedsiębiorstwo wycofało się z tych planów. Teraz, pod koniec września, przyjechał inwestor z nową wersją przedsięwzięcia. Wszcząłem postępowanie, bo zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego mam taki obowiązek – mówi Jan Michalski, wójt Lichnów.

Włodarz wydał obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, które „polega na etapowej realizacji i uruchomieniu w ramach i dla potrzeb wnioskodawcy instalacji do intensywnego tlenowego przetwarzania substratów organicznych (odpadów i/lub produktów) przy zastosowaniu technologii membranowej, z możliwością wyprodukowania nawozu organicznego lub środka wspomagającego uprawę roślin”. Z obwieszczenia wynika, że chodzi o składowisko „mogące przyjmować odpady w ilości nie mniejszej niż 10 t na dobę lub o całkowitej pojemności nie mniejszej niż 25 000 t”.

Zasadnicza różnica polega na tym, że w pierwszej wersji, sprzed ponad dwóch lat, miały to być tunele, w których na pryzmach powstawałby nawóz. Teraz mówi się o 8 boksach membranowych, czyli przykrytych po to, żeby wody opadowe nie dostawały się do środka. W ciągu doby odpady miałoby zwozić 25 ciężarówek, czyli o połowę mniej niż w pierwotnej wersji.

Te mniejsze liczby bynajmniej nie uspokajają mieszkańców. Wtedy zbierali podpisy pod protestem (było ich ponad 1600), teraz znów rozpoczęła się podobna akcja, której inicjatorem jest Zbigniew Rybicki, wiceprzewodniczący Rady Gminy Lichnowy.

Nie chodzi tutaj o uprawę zwykłej roli, szacunek do ziemi i tradycji, tylko o biznes, którego skutki odczujemy my wszyscy. Mieszkamy na wsi i jesteśmy przyzwyczajeni do uciążliwości zapachowych ale nie na taką skale. Nie wierzymy, że ta inwestycja nie będzie niosła za sobą fetoru, inwestor już teraz rozwozi „próbki swojego kompostu” i czujemy to wszyscy - wanilia to nie jest!!! W Szadółkach nie miało być fetoru, a jest. Tragamin - nie miało być fetoru, a jest. Kompostownia w Lichnowach też pewnie nie będzie miała nieść za sobą fetoru, a fetor będzie – przekonuje Zbigniew Rybicki.

Zgodnie z przepisami, wójt przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zasięgnął opinii w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, malborskim sanepidzie, starosty malborskiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
- Na początku października rozesłałem pisma i czekam na odpowiedź, to trochę potrwa. Niech uprawnione pod względem merytorycznym instytucje wypowiedzą się na ten temat i wtedy będę miał pełen obraz. Nie wiem też, czy nie zlecę jakiejś dodatkowej ekspertyzy – mówi Jan Michalski.

Zdaniem wójta, starosta powinien wypowiedzieć się nie tylko w kwestiach środowiskowych (wydaje pozwolenie zintegrowane), ale też dróg powiatowych, którymi będzie odbywał się transport odpadów. Z kolei radny Rybicki wskazuje na możliwy wpływ fetoru na spadek wartości nieruchomości.

Prawda jest taka, że na dziś, gdybym miał zrobić sondaż w gminie, to 99,9 procenta mieszkańców będzie przeciwko. Ja jestem wójtem, muszę poruszać się w granicach prawa, więc zgodnie z kpa wszcząłem postępowanie. Ale jestem też mieszkańcem. Na pewno inwestycja dla przedsiębiorstwa jest istotna, ale dla mieszkańców uciążliwa – dodaje wójt Michalski.

Złożenie wniosku przez inwestora i trwające postępowanie to dopiero początek całej, długiej drogi do realizacji przedsięwzięcia. Teoretycznie wójt może wydać decyzję odmowną i nie wydać środowiskowych uwarunkowań. Wtedy wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku.

Jeżeli natomiast inwestor uzyskuje od gminy decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia, wówczas otwiera mu to możliwości o staranie się o decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę oraz zatwierdzenie projektu budowlanego.

Senior w sieci - Internet nie tylko dla młodych KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie