MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lisewo Malborskie. Na moście powstanie podest widokowy

Grażyna Wosińska
Młodzież z Lisewa zna historię mostu i jest z niej dumna. 
Fot. Henryk Jankowski
Młodzież z Lisewa zna historię mostu i jest z niej dumna. Fot. Henryk Jankowski
Lisewo Malborskie jest jedną z niewielu miejscowości w Polsce, w której znajduje się zabytek na miarę wieży Eiffla. Chodzi oczywiście o most, zbudowany w XIX wieku.

Lisewo Malborskie jest jedną z niewielu miejscowości w Polsce, w której znajduje się zabytek na miarę wieży Eiffla. Chodzi oczywiście o most, zbudowany w XIX wieku. Opinia lisewian jest zgodna z Amerykańskim Stowarzyszeniem Inżynierów Budownictwa ASCE.

Promuje ono wiedzę o najważniejszych budowlach stanowiących światowe dziedzictwo obiektów techniki. W rankingu ASCE most w Lisewie jest na pierwszym miejscu w Europie Środkowej, na 19 miejscu w Europie oraz jest jednym z 240 w świecie, obok wieży Eiffla, Statuy Wolności i Kanału Panamskiego.
- Wystawa dotycząca m.in. naszego mostu organizowana była w Berlinie. W jej otwarciu brał udział dr Manfred Stolpe, minister gospodarki Niemiec, posłowie niemieckiego Bundestagu i parlamentu Berlina. Miałem zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości - mówi Waldemar Lamkowski, wójt gminy Lichnowy.

Lichnowski samorząd chce wykorzystać tę atrakcję turystyczną do promocji gminy. W Lisewie ma powstać punkt widokowy na Tczew. Będzie się znajdował z lewej strony mostu. Podest usytuowany zostanie od strony Lisewa, ze względu na atrakcyjniejszy widok. Zbudowanie podestu to pomysł samorządowców z Tczewa. Poparło go Starostwo Powiatowe w Malborku oraz gmina Lichnowy.
- Planowana jest budowa parkingu na dziesięć samochodów osobowych - mówi Waldemar Lamkowski, wójt gminy Lichnowy.- Są warunki do zainwestowania w punkty gastronomiczne. To ważne dla lokalnych przedsiębiorców. Udział w projekcie to okazja do promocji naszej gminy. Jej herb pojawi się obok herbów miasta i powiatu tczewskiego oraz malborskiego - wymienia wójt.

Uczniowie Zespołu Szkół w Lisewie znają historię swojej wsi i mostu. Piszą o nim w opracowaniach popularnonaukowych. Cecylia Biskup, uczennica gimnazjum korzystała przy pisaniu z publikacji byłego lisowczyka Karlheiza Klaassena. Spisała także wspomnienia mieszkańców pamiętający czasy drugiej wojny światowej. Jednej nie musiała długo szukać. Okazała się nią Łucja Marut, matka chrzestna mamy gimnazjalistki.
W Izbie Pamięci Narodowej Zespołu Szkół znajdują się zdjęcia mostu sprzed 1945 roku. Co ciekawe, most jest widoczny przed i po wysadzeniu we wrześniu 1939 roku.
- Gdyby nie udało się wysadzić mostu, najprawdopodobniej Niemcy znacznie szybciej zdobyliby Warszawę - mówi Bartosz Głos, nauczyciel i opiekun szkolnego IPN.

Historia mostu
Budowa mostu przez Wisłę z Lisewa do Tczewa trwała siedem lat. Zakończono ją w 1857 roku. Koszt inwestycji wyniósł cztery miliony ówczesnych talarów. Na początku na moście stało 14 baszt, teraz tylko cztery. Pierwotnie most miał długość 837 metrów, obecnie 1030.
Podczas drugiej wojny światowej most został dwukrotnie wysadzony. Najpierw przez Polaków 1 września 1939 roku, potem 8 marca 1945 roku przez Niemców.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto