MAL WOPR w pływackiej lidze województwa pomorskiego. Startowali ambitnie pomimo przeciwności

Zawodnicy MAL WOPR startowali w drugiej rundzie Ligi Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego. W sumie w trzech imprezach od 14 do 16 maja wzięło udział 26 pływaków malborskiego klubu. Relację z zawodów przygotowała Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Rywalizacja w drugiej rundzie ligi zaczęła się od dzieci, które spotkały na pływalni w Gdańsku. W kategorii dzieci Malbork reprezentowało dwóch dziesięciolatków: Kacper Patoka i Jan Pindel. Po niezbyt udanej pierwszej rundzie chłopaki wzięli się do pracy treningowej, co natychmiast poskutkowało wynikami podczas drugiej rundy. Kacper w fenomenalnym stylu pokonał dystans 100 m stylem dowolnym, w którym z czasem 1.11,93 zajął drugą lokatę na 80 klasyfikowanych zawodników.
Duży progres wykonał też w tej konkurencji Janek, który o 4 sekundy poprawił swój rekord życiowy wynoszący od piątku 1.20,96.

Obaj po raz pierwszy wystartowali też w wymagającym wyścigu na 200m stylem zmiennym, zajmując odpowiednio 5 i 13 miejsce. W podsumowaniu ligi Kacper zajął doskonałą 5 lokatę, zaś Janek był 20. na 80 sklasyfikowanych pływaków.

Młodzicy rywalizowali w Słupsku

Dzień po swoich młodszych kolegach na słupkach startowych w Słupsku stanęli młodzicy. Ekipa MAL WOPR liczyła na tych zawodach 8 pływaków w wieku 12 i 13 lat. Najlepiej wśród nich spisał się Sławomir Szpaczyński, który w klasyfikacji generalnej po dwóch rundach zajął ostatecznie 13 miejsce na 50 sklasyfikowanych trzynastolatków. Poprawił też rekordy życiowe w obu swoich startach, zajmując na 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem dowolnym odpowiednio 8 i 9 miejsce.

Najwyższą lokatę w swoich startach zajął natomiast Dawid Patoka, który był piąty na 100 m stylem grzbietowym, poprawiając przy okazji swoją dotychczasową „życiówkę” aż o 5 sekund (1.16,23). Również w drugim starcie nasz zawodnik pokazał duże możliwości, schodząc na dystansie 100 m stylem dowolnym po raz pierwszy w swojej karierze poniżej minuty i dziesięciu sekund (1.08,68).

Dwa nowe rekordy zanotował w Słupsku Cyprian Piróg, a po jednym Patryk Gross i Nikola Zborowska. Jedną „życiówkę” oraz jeden nowy wynik na dystansie wywiozły też ze Słupska Karolina Kwitnewska i Hanna Rozalewicz. Obie po raz pierwszy startowały w bardzo wymagających konkurencjach, Karolina na 200 m stylem klasycznym, zaś Hania na 200 m stylem zmiennym.

W Słupsku po raz pierwszy po niemal dwuletniej przerwie startował też Jan Sasin, który brak ciągłości w treningach przypłacił dyskwalifikacją na 100 m stylem grzbietowym, kończąc błędnie wyścig w położeniu na piersiach. Zrehabilitował się za to na tym samym dystansie w stylu dowolnym, uzyskując bardzo dobry czas 1.32,55.

Najbardziej doświadczeni pływali w Gdańsku

Najstarsi zawodnicy MAL WOPR, czyli juniorzy w wieku 14-17 lat rywalizowali na pływalni w Gdańsku Żabiance, małej i dość trudnej na osiąganie wybitnych wyników. Mimo to, nasi pływacy „dali radę”. Tradycyjnie najlepiej spisali się juniorzy w wieku 16 lat, a wśród nich Nadia Walentynowicz i Jakub Grapentyn, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli najwyższe miejsca w naszej ekipie.
Nadia, zajmując dwukrotnie drugie i raz czwarte miejsce, uplasowała się ostatecznie na wysokim, 5 miejscu w klasyfikacji generalnej, zaś Kuba płynąc po raz pierwszy w sezonie na dystansie 400 m stylem dowolnym zajął w nim 5 miejsce, a w „generalce” zameldował się na 13 miejscu.

Na duże brawa po niedzielnych zmaganiach zasłużyli Piotr Zakrzewski oraz Igor Jastrzębski. Piotr po raz pierwszy w swojej karierze zszedł poniżej wymarzonej granicy minuty na dystansie 100 m stylem dowolnym. Uzyskując czas 59,98, zajął bardzo dobre 7 miejsce, a jeszcze lepsze lokaty zajął w konkurencjach, w których płynął po raz pierwszy w tym sezonie, czyli 3 m. na 400 m stylem dowolnym i 4 m. na 100 m stylem grzbietowym. Igor natomiast zaliczył w Gdańsku dwa nowe rekordy życiowe i jeden nowy wynik na dystansie 100 m stylem zmiennym. Warto podkreślić doskonały wynik naszego pływaka na dystansie 100 m stylem grzbietowym, gdzie popłynął aż o 5 sekund szybciej i z czasem 1.10,83 zajął 6 miejsce.

5 miejsce młodzików w klasyfikacji końcowej

W podsumowaniu progresji, czyli postępu zawodników, w zestawieniu 22 sklasyfikowanych klubów nasza ekipa z wynikiem 101 proc. zajęła 9 miejsce. O dużym postępie w wynikach możemy mówić w przypadku: Aleksandry Ziemińskiej i Agaty Kupińskiej (po trzy nowe rekordy życiowe), Kamila Czarnoty, Antoniego Rozalewicza, Michaliny Zielskiej (dwa nowe rekordy życiowe). Po jednej „życiówce” przywieźli z Gdańska: Zuzanna Suska, Klaudia Wolanin i Konrad Patoka.

Ten ostatni zaliczył też pierwszy w życiu start w stylu klasycznym, popłynął popularną „żabką” dystans 100 metrów zajmując w konkurencji wysokie, 4 miejsce. Te same miejsca tuż za podium przypadły w udziale Wiktorii Grabarze i Lilianie Szpaczyńskiej na dystansie 100 m odpowiednio stylem grzbietowym i klasycznym. W zawodach startowali też wciąż dochodzący do formy po przerwie w treningach Magda Mroczek i Piotr Szuryński. Oboje pokazali się z bardzo dobrej strony. Magda zajęła piąte miejsce na 100 m stylem zmiennym, a szósty z bardzo dobrym czasem 1.30,84 na 100m stylem klasycznym był Piotr.

Tegoroczna Liga Pomorskiego Okręgowego Związku Pływackiego przeszła już do historii. W czasach pandemii, z ogromnymi problemami w realizacji planu treningowego przez dwuletni remont pływalni, zawodnicy MAL WOPR byli w stanie pokazać, że przeciwności tylko ich wzmacniają. Startowali ambitnie, a o ich poziomie niech świadczy fakt, że w kategorii juniorów 14-16 lat, a więc w tej, z której wyrastają mistrzowie, MAL WOPR na 21 sklasyfikowanych klubów zajął 5 miejsce. Gratulujemy zawodnikom i ich rodzicom, dziękując jednocześnie za niezawodne wsparcie.

Tekst: Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR