Malborczycy na podium Grand Prix w Aquathlonie w Rumi. Emil Ziniewicz najlepszy wśród 18-latków

Podium 18-latków podczas zawodów w Rumi: pierwszy Emil Ziniewicz, trzeci Jan Rażewski. archiwum prywatne
Zawodnicy z Malborka bardzo dobrze spisali się w XIII Aquathlonie Rumia, który był częścią cyklu tegorocznego Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu. Emil Ziniewicz wygrał wśród 18-latków, a Jan Rażewski w tej samej kategorii wiekowej był trzeci.

Grand Prix w Aquathlonie Rumia 2023. Emil najlepszy, Jan trzeci

Sezon startowy w dyscyplinie składającej się z pływania i biegania już się rozpoczął. Zawody Grand Prix w Aquathlonie Rumia 2023 były kolejnymi z cyklu organizowanego przez Polski Związek Triathlonu i lokalnych partnerów.

W Rumi startowało trzech reprezentantów malborskich klubów, w tym dwóch w kategorii juniorów 18-19 lat, w której zawodnicy mieli do pokonania dystans 800 m na basenie i 5 km na trasie biegowej. Bezapelacyjnie wygrał Emil Ziniewicz z MKS Triathlon Malbork, podopieczny trenera Marcina Waniewskiego. Po pływaniu zajmował 2 miejsce (10.02,80 minuty), ale świetnie pobiegł, pokonując dystans 5000 m w czasie 16.34,20 i z łącznym wynikiem 26.37,00 wysunął się na 1 miejsce w klasyfikacji końcowej.
Z jednej strony radość, ale z drugiej... trochę niedosyt. Emilowi zabrakło tylko 7 sekund do nagrody finansowej, która była przewidziana za złamanie bariery 26 minut i 30 sekund.

Z kolei Jan Rażewski z MKS Delfin Malbork, ale również trenowany przez Marcina Waniewskiego, w tej samej kategorii rewelacyjnie spisał się podczas pływania. Z czasem 9.53,80 minuty objął prowadzenie. W biegu poradził sobie nieco gorzej (18,21,80). Ostatecznie z łącznym wynikiem 28.15,60 zajął 3 miejsce wśród 18-latków.

W zawodach GP startują też amatorzy seniorzy z podziałem na grupy wiekowe. W Rumi w kategorii powyżej 18 lat wysokie, 4 miejsce zajął Maciej Rażewski z Delfina z łącznym wynikiem 24.36,30 minuty. Dystans pływacki 400 metrów malborczyk pokonał w czasie 5.30,90 minuty, a 5 kilometrów przebiegł w czasie19.05,40.

Łukasz czwarty w Mińsku Mazowieckim

Rywalizacja w Rumi odbyła się w minioną sobotę (1 kwietnia). Zawody Grand Prix w weekend zostały też zorganizowane w innych lokalizacjach. W niedzielę (2 kwietnia) w Mińsku Mazowieckim startował Łukasz Waniewski, który obecnie jest zawodnikiem UKS G-8 Bielany Warszawa, gdzie w szkole sportowej uczy się w klasie triathlonowej. Piętnastolatek z Malborka (wcześniej MKS Triathlon), trenowany obecnie przez Cezarego Figurskiego, z łącznym wynikiem 11.27,53 zajął 4 miejsce w kategorii 15-17 lat. 400 metrów przepłynął 4.46,35 minuty, a trasę biegową o długości 2 km pokonał w czasie 6.41,18 minuty.

Dla zawodników startujących w aquathlonie najważniejszą krajową imprezą będą mistrzostwa Polski, które 1 lipca 2023 r. odbędą się w Suszu.