Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 101 rocznica plebiscytu na ziemi malborskiej. Obchody przy pomniku działaczy plebiscytowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
11 lipca to w Malborku dzień, w którym obchodzone są dwie rocznicy. Po upamiętnieniu przy budynku dworca PKP ofiar ludobójstwa wołyńskiego uczestnicy przenieśli się na ulicę Piastowską. Tam od roku stoi pomnik na cześć działaczy, którzy w okresie plebiscytu roku 1920 walczyli o polski Malbork.

Podczas uroczystości przy ul. Piastowskiej burmistrz Marek Charzewski przypomniał, że pomnik plebiscytowy w części składa się z cegieł zachowanych po rozbiórce dawnego Domu Polskiego, który stał nieopodal. Po I wojnie światowej, gdy było wiadomo, że plebiscyt, czyli głosowanie rozstrzygnie o przynależności tych ziem, Polacy z Malborka i okolic kupili budynek od Niemca. Tutaj się spotykali i planowali wszelkie działania, które miały sprawić, że ziemia malborska będzie polska, a nie niemiecka.

101 lat temu pomimo działań Polaków, prób nakłonienia mieszkańców wtedy Marienburga do zagłosowania za przynależnością do Polski niestety ten plebiscyt skończył się dla nas źle. Zaledwie 165 głosujących w Malborku opowiedziało się za Polską, a ponad 9 tysięcy za przynależnością do Niemiec – przypomniał burmistrz Marek Charzewski.

Włodarz w skrócie zarysował kontekst historyczny.

- Oczywiście ten wynik jest druzgocący, ale patrząc na sytuację, w której 1920 r. znajdowała się nasza Ojczyzna, trudno się temu dziwić. Pamiętajmy, że byliśmy niecałe dwa lata niepodległym państwem. Na terytorium Polski już była armia bolszewicka, która chciała zdobyć nasz kraj. Dokładając do tego olbrzymie pieniądze wykładane przez Niemców na propagandę, dokładając działalność ich bojówek, trudno się dziwić, że taki był ostateczny wynik. A mimo tej trudnej sytuacji Polacy podjęli walkę i chcieli zrobić wszystko, aby nakłonić społeczeństwo do głosowania za przynależnością Malborka do Polski – mówił Marek Charzewski.

Wśród działaczy plebiscytowych znajdował się Bernard Binnebesel. Potem jego syn, Arkadiusz sprawił, że na dawnym Domu Polskim pojawiła się tablica pamiątkowa. W związku z planowaną budową hotelu w tym miejscu została przeniesiona na ścianę Ratusza Staromiejskiego. Wróciła mniej więcej w poprzednią lokalizację w 2020 roku, gdy na stulecie plebiscytu powstał obecny pomnik. Przy jego budowie zostały wykorzystane cegły, które po wyburzeniu zostały złożone w magazynie na terenie ZGKiM.

Malbork. Wystawa na 100-lecie plebiscytu już otwarta [ZDJĘCI...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto