Malbork. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego ma nowego dowódcę. To pilot, który jest z nią związany od wielu lat

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Nowym dowódcą 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku został płk Mariusz Wiączkowski, doświadczony pilot samolotów MiG-29, przez większość kariery związany z miejscową jednostką. W piątek (28 stycznia) przejął obowiązki od odchodzącego na emeryturę płk. pil. Mirosława Zimy.

Płk pil. Mariusz Wiączkowski pochodzi z Kielc, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którą ukończył w roku 1998 i uzyskał tytuł inżyniera dowódcy – pilota samolotu. Po promocji trafił do 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, gdzie objął stanowisko pilota, następnie starszego pilota eskadry lotniczej. Ale od samego początku pełnienia zawodowej służby wojskowej został również oddelegowany do 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku, gdzie latał na samolotach MiG-21.

Z Malborkiem związał się na dłużej, bo po rozformowaniu zegrzyńskiego pułku służył już tylko w nowo utworzonej 41 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego – jako starszy pilot, starszy instruktor, szef sekcji szkolenia lotniczego oraz dowódca klucza lotniczego. Z dniem 1 stycznia 2011 r. eskadra została rozformowana, ponieważ po reorganizacji powstała 22 Baza Lotnictwa Taktycznego (wcześniej 22 Baza Lotnicza). Mariusz Wiączkowski, wówczas pilot w stopniu kapitana, zajmował stanowisko oficera sekcji szkolenia lotniczego.

W czasie służby w Malborku dwukrotnie wylatywał z Polskim Kontyngentem Wojskowym „Orlik” na Baltic Air Policing na Litwie, czyli w celu pełnienia dozoru przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. Te kraje NATO nie posiadają swojego lotnictwa wojskowego, więc sojusznicy na zmianę pełnią misję polegającą na strzeżeniu tamtejszego nieba.
W październiku 2015 roku, na mocy rozkazu dowódcy generalnego, już wtedy major Wiączkowski opuścił 22 BLT, awansując na stanowisko szefa sekcji standaryzacji i oceny w Dowództwie 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. W 2018 r. powrócił do jednostki wojskowej, z którą najdłużej był związany, i objął stanowisko dowódcy działań lotniczych. Z dniem 1 lutego 2022 r. będzie kierował całą bazą.

Nowy dowódca obowiązki przejął od płk. pil. Mirosława Zimy, odchodzącego na emeryturę po 34 latach służby w Siłach Powietrznych RP. Pułkownik Zima tutejszą bazą kierował przez ostatnie pięć lat. Oficjalna uroczystość przekazania obowiązków zgodnie z ceremoniałem odbyła się w piątkowe południe (28 stycznia) w jednym z hangarów na podmalborskim lotnisku. Wcześniej, 12 stycznia, wykonał lot pożegnalny.

Zdjęcia w galerii powyżej: st. szer. Joanna Wlazło, GawronSky (Mirosław Gawroński), Moment Photo (Tomasz Gackowski)

Malbork. Pożegnalny lot dowódcy 22 Bazy Lotnictwa Taktyczneg...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie