Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 35 rocznica śmierci wybitnego pedagoga i instruktora harcerskiego. Wspomnienie o Kazimierzu Masalskim

hm. Jerzy Ruszkowski
Kazimierz Masalski prawie całe życie poświęcił pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. Pracował w wielu zakładach poprawczych i schroniskach w kraju.
Kazimierz Masalski prawie całe życie poświęcił pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. Pracował w wielu zakładach poprawczych i schroniskach w kraju. Fot. Archiwum prywatne
13 grudnia minęła 35 rocznica śmierci harcmistrza, dr. Kazimierza Masalskiego, wybitnego pedagoga, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Malborku w latach 1959-1984, „Zasłużonego dla Miasta Malborka“.

Kazimierz Masalski urodził się 31 lipca 1927 roku na Wileńszczyźnie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W latach okupacji działał w szeregach Armii Krajowej jako telegrafista pod pseudonimem „Mewa”.

W maju 1945 roku wraz z rodziną opuścił rodzinne strony i zamieszkał w Bartoszycach. W roku 1946 rozpoczął naukę na kursie pedagogicznym w Bydgoszczy, podejmując równocześnie pracę nauczyciela w Nakle. Nadal podnosił swoje kwalifikacje pedagogiczne. W roku 1948 podjął życiową decyzję pracy z młodzieżą trudną w Zakładzie Poprawczym w Kcyni. Zdobywając doświadczenie w pracy resocjalizacyjnej, obejmował różne stanowiska w placówkach penitencjarnych i resocjalizacyjnych, ciągle pogłębiając swoją wiedzę teoretyczną, od studiów w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przez studia magisterskie, po studia doktoranckie.

Przez ćwierć wieku kierował ośrodkiem wychowawczym w Malborku

1 września 1959 roku objął stanowisko dyrektora w ówczesnym Zakładzie Wychowawczym w Malborku, kierując nim przez kolejne 25 lat. Jego wiedza, doświadczenie i determinacja uczyniły placówkę liczącą się w skali kraju. Był członkiem Rady ds. Wychowania przy Urzędzie Rady Ministrów, członkiem Rady Naukowej Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz wielu gremiów naukowych zajmujących się wychowaniem młodzieży.

Dyrektor Masalski był również aktywnym uczestnikiem życia społecznego regionu i naszego środowiska. Był autorem wielu artykułów, prac i recenzji z dziedziny wychowania resocjalizacyjnego. Dodatkową formą działalności pisarskiej była poezja, ta z lat młodzieńczych, jak i okresu dojrzałego. Śmiało można stwierdzić, że doktor Kazimierz Masalski był osobowością na wskroś humanistyczną, przerastającą pokolenie, sobie współczesnych.

Z harcerstwem Kazimierz Masalski zetknął się w Bydgoszczy, wstępując 1 września 1946 roku do 20 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy. Następnie działał w harcerstwie w Nakle. Obejmując funkcję dyrektora zakładu w Malborku, zaangażował się w rozwój harcerstwa w placówce, widząc w nim partnera w pracy wychowawczej. Dzięki Jego determinacji harcerstwo ośrodka stało się wkrótce wiodącą strukturą w skali „Nieprzetartego Szlaku” na terenie kraju.

„NS” to ruch programowy ZHP stworzony dla pracy z młodzieżą trudną i nieprzystosowaną społecznie. Harcmistrz Kazimierz Masalski był aktywnym instruktorem szczebla centralnego „Nieprzetartego Szlaku”.

Liczne wyróżnienia i odznaczenia

Ta Jego praca na rzecz młodzieży, jej różnorodność zyskała uznanie w oczach środowiska i władz, co odnalazło odbicie w licznych wyróżnieniach i odznaczeniach, m.in. przyznaniem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, co w Jego sytuacji - gorliwego katolika, wcale nie było tak oczywiste. Jego katolicyzm (był członkiem Bractwa Rycerzy Niepokalanej) nie stał w sprzeczności z ogromem pracy na rzecz Ojczyzny i młodzieży.

W tych trudnych, pandemicznych czasach warto, jeżeli jest to możliwe, oderwać się od bieżących problemów i pomyśleć nie tylko o przyszłości, zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, ale cofnąć się i pomyśleć o Tych, którzy poprzedzili nas w działaniu na rzecz innych, tak jak to robił śp. Kazimierz Masalski.

Malbork. MOWTROP 2019 był podróżą "dookoła świata" [ZDJĘCIA]...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto