Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 60-lecie Muzeum Zamkowego. Weź udział w konkursie „Pamiętam, jak… Pamiętam, że…”

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku przypomina o konkursie „Pamiętam, jak… Pamiętam, że…”, organizowanym w związku z jubileuszem 60-lecia działalności tej instytucji. Adresowany jest do wszystkich osób, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z wizyty w zamku.

Zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie osobistego zapisu wspomnień lub zapisu wspomnień osoby bliskiej w dowolnie wybranej przez siebie formie pisemnej.

- Mogą to być ciekawe spostrzeżenia, zachowane w pamięci wydarzenia czy też zabawne epizody, którym towarzyszyły różnego rodzaju doświadczenia, odczucia, wrażenia i emocje. Swoje relacje można wzbogacić o świadectwa obecności w muzeum w postaci: zdjęć własnych, pamiątek, rysunków czy też różnego rodzaju dokumentów - informuje Katarzyna Grynienko, rzeczniczka prasowa Muzeum Zamkowego.

Na autorów prac czekają wyjątkowe nagrody

Jury konkursu wybierze sześć prac. Autor najciekawszej z nich otrzyma nagrodę specjalną dyrektora muzeum - medal okolicznościowy wykonany na 60-lecie przez Mennicę Polską według projektu Roberta Kotowicza. Pozostali laureaci zostaną właścicielami miniatury centralnego zwornika z kościoła zamkowego, na którym znajduje się wizerunek Marii Tronującej z Dzieciątkiem; otrzymają też wydawnictwa zamkowe.

Osoby nagrodzone zdobędą także vouchery uprawniające do zwiedzenia Muzeum Zamkowego (wszystkich zamków: Malbork, Sztum, Kwidzyn) z audioprzewodnikiem w roku 2021, w towarzystwie czterech zaproszonych przez siebie osób.

Nasze konkursy, zarówno te skierowane do dzieci i młodzieży, jak i te dla dorosłych zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Trzy zamki, którymi opiekuje się muzeum, a zwłaszcza ten w Malborku, pobudzają wyobraźnię, a wizyta w nich jest dużym przeżyciem i zostaje na zawsze w pamięci. Fascynują swoją niesamowicie ciekawą historią, urzekają pięknem architektury, są po prostu ciekawe. I na te właśnie wspomnienia bardzo liczymy w konkursie - wyjaśnia Katarzyna Grynienko.

Ostateczny termin przesyłania lub dostarczania prac do muzeum upływa z dniem 30 czerwca 2021 roku. Regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć TUTAJ. W przypadku pytań można kontaktować się z koordynatorem konkursu e-mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 55 647 09 84, 55 647 08 02.

Wcześniej swoim wspomnieniem - na zachętę - podzielił się dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego. Po raz pierwszy zamek zobaczył na żywo któregoś późnego popołudnia w 1979 roku, gdy przyjechał tutaj z wycieczką szkolną. Wspomina, że obiekt zrobił na nim piorunujące wrażenie, "przytłoczył architekturą, ogromem, pięknem, mnóstwem zakamarków i nutą tajemnicy, którą w sobie nosił".

Zwłaszcza że niewiele wiedziałem jeszcze o pierwszych gospodarzach tego miejsca, Krzyżakach, o których nam wówczas przewodnik opowiadał. Kupiłem wówczas małą czerwoną książeczkę, która jest przewodnikiem po zamku, i dla mnie to była taka „brama do tej tajemnicy”. Później wielokrotnie ją przeglądałem. Ta wizyta była dla mnie bardzo istotna, chciałem tutaj wrócić, chciałem się dowiedzieć jak najwięcej o tym miejscu. Jak się okazało, ta wizyta zdeterminowała całe moje życie - wspomina Janusz Trupinda.

Muzeum chce, by zebrane opowieści z odległych i bliskich czasów pozwoliły "stworzyć obraz instytucji działającej na przestrzeni wielu lat i na rzecz której pracuje już kilka pokoleń muzealników konserwatorów".

Trzy zamki - jedno muzeum

Muzeum Zamkowe w Malborku zostało powołane z dniem 1 stycznia 1961 roku do odbudowy obiektu zniszczonego w czasie działań wojennych i opieki nad nim. Tym samym budowla stała się głównym „eksponatem” instytucji jako „świadectwo niezwykłego kunsztu średniowiecznych budowniczych”. Przez kolejne 60 lat objawił się tutaj również kunszt współczesnych konserwatorów, którzy dawną warownię podnieśli z ruin. Dzięki temu malborski zamek został wpisany na światową listę zabytków kultury UNESCO oraz listę obiektów uznanych przez prezydenta RP za Pomnik Historii.

Obecnie malborska instytucja zarządza też dwoma innymi zamkami: w Kwidzynie  i Sztumie. Prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i wydawniczą. Zamki są plenerami dla wielu filmów, miejscem wydarzeń kulturalnych, konferencji itp.

Nadnogacka twierdza, stanowiąca najwspanialsze gotyckie założenie obronne  w Europie już w średniowieczu budziła podziw i szacunek wszystkich tych, którzy mieli okazję ją zobaczyć. Minęło ponad 700 lat, a zachwyt nad tym miejscem nie słabnie. Muzeum Zamkowe w Malborku jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. W 2019 roku zwiedziło je ponad osiemset tysięcy turystów z całego świata – przypomina Muzeum Zamkowe.

Niestety, ten trend zatrzymała epidemia koronawirusa, która mocno ograniczyła działalność muzeum. Jest nadzieja, że w najbliższych miesiącach to się zmieni.

Zamek Malbork w pierwszych latach po drugie wojnie światowej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto