Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 81 rocznica zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]. Upamiętnili ofiary ludobójstwa i katastrofy smoleńskiej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych spotkali się we wtorek (13.04.2021 r.) podczas skromnej uroczystości na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Złożyli kwiaty m.in. pod tablicą poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

W Malborku nie organizuje się odrębnych uroczystości nawiązujących do dwóch tragicznych wydarzeń: zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Obchody rocznicowe odbywają się zawsze jednocześnie 13 kwietnia na Cmentarzu Komunalnym pod tablicą pamiątkową wykonaną w 2010 roku przez malborskiego kamieniarza Macieja Kamińskiego.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał we wtorkowe południe, że w 2020 r., krótko po wybuchu epidemii koronawirusa, złożył tutaj kwiaty tylko ze starostą malborskim Mirosławem Czaplą. Mieli nadzieję, że rok później wszyscy chętni już normalnie będą mogli uczestniczyć w uroczystości. Tak się nie stało.

- Spotkaliśmy się dziś, aby upamiętnić tych, którzy 81 lat temu polegli w lesie katyńskim. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, a wydarzenia sprzed 11 lat spowodowały, że ta rocznica jest jeszcze bardziej tragiczna. 10 kwietnia 2010 roku samolot wojskowy z delegacją polską udającą się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej uległ katastrofie. W wyniku tej katastrofy zginęło 96 osób na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. My dziś oddajemy hołd ofiarom tych dwóch tragicznych wydarzeń. Niech spoczywają w pokoju, cześć ich pamięci - powiedział burmistrz Marek Charzewski.

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony przez Sejm RP uchwałą przyjętą przez aklamację w listopadzie 2007 r. Skąd taka data?

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie - można przeczytać na stronie internetowej Sejmu.

Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego także w miejscowościach Miednoje, Piatichatki, Bykownia i innych miejscach na terytorium Związku Sowieckiego.

W czasach Polski Ludowej, znajdującej się w bloku państw komunistycznych, temat narodowej tragedii, ludobójstwa dokonanego na Polakach oficjalnie nie istniał. Dlatego utarł się termin kłamstwa katyńskiego, które zostało obnażone po przemianach ustrojowych w naszym kraju. 13 kwietnia 1990 r. ZSRR przyznał się do popełnienia zbrodni i przekazał Polsce część dokumentów z lat 40.

Uczestnicy wtorkowej uroczystości złożyli też kwiaty pod kamieniem pamiątkowym poświęconym policjantom z powiatu malborskiego, który znajduje się w pobliżu kaplicy na Cmentarzu Komunalnym.

11 kwietnia 2010 roku w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbyła się msza święta. Miała być poświęcona tylko ofiarom zbrodni katyńskiej...

13 rocznica katastrofy smoleńskiej. Tak mieszkańcy Malborka ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto