Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. 83 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Kwiaty na cześć tysięcy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
27 września to ważna data w historii naszego kraju. W 83 rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego odbyła się uroczystość na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Złożone kwiaty są symbolem pamięci o tysiącach naszych rodaków, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolną Polskę.

Termin „Polskie Państwo Podziemne” został ukuty przez historyków już po drugiej wojnie światowej, gdy z pewnej perspektywy mogli spojrzeć na to, jak Polacy potrafili się zorganizować w czasie niemieckiej okupacji. Tło historyczne podczas wtorkowych obchodów nakreślił burmistrz Malborka.

- Gromadzimy się pod Pomnikiem Armii Krajowej, aby upamiętnić dwa bardzo ważne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Historii bardzo trudnej i tragicznej. 1 września 1939 roku nasza Ojczyzna została zaatakowana przez bezwzględnego agresora, Niemcy. 17 września 1939 r. na wschodnie tereny II RP wkroczyła armia sowiecka. Polska osamotniona, zdradzona przez sojuszników, nie miała żadnych szans w otwartej walce z dwoma bezwzględnymi agresorami. Pod koniec września Polacy już wiedzieli, że otwarta walka jest przegrana, ale nie poddali się i przenieśli walkę o wolną, niepodległą Ojczyznę do struktur konspiracyjnych – przypomniał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

W nocy z 26 na 27 września 39 powstała Służba Zwycięstwu Polski, która z czasem przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej i następnie w Armię Krajową - największą podziemną armię w okupowanej Europie.

Ale Polacy potrafili również utworzyć struktury, które były charakterystyczne dla państwa, które jest wolne, nie jest okupowane, jest niepodległe. Utworzono podziemny parlament, rząd na uchodźstwie i jego delegaturę na kraj, system oświaty podziemnej, szkolnictwa wyższego, wymiaru sprawiedliwości, a nawet system jednostek kultury – mówił Marek Charzewski.

Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w okupowanej Europie.

27 września 1939 r. do konspiracji przeszedł też Związek Harcerstwa Polskiego, z czasem przyjmując nazwę Szarych Szeregów, współpracujących z Armią Krajową i delegaturą rządu londyńskiego. Jak przypomniał burmistrz w swoim wystąpieniu, byli to młodzi ludzi wychowani według zasady: „Dziś, jutro, pojutrze”. Dziś – przygotowanie do powstania i działania konspiracyjne. Jutro – powstanie i otwarta walka z okupantem. Pojutrze – działania na rzecz wolnej i niepodległej ojczyzny.

- Dziś wspominamy wszystkich tych, którzy tworzyli tę wyjątkową strukturę nazywaną Polskim Państwem Podziemnym. Składamy im hołd, jesteśmy winni wdzięczność, ale również wyrażamy dumę, że Polacy w tak trudnym czasie potrafili stworzyć tak wyjątkowe struktury i potrafili tak wyjątkowo zjednoczyć się w walce z okupantem. To dla nas bardzo ważna lekcja, że ta jedność niezależnie od poglądów jest ważna w budowie Ojczyzny tej dużej i tej małej w wolnej i niepodległej Polsce. Najlepszym uczczeniem pamięci tych ludzi jest działanie na rzecz dobra niepodległej Ojczyzny, którą nam podarowali. Chwała bohaterom – zakończył Marek Charzewski.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty najpierw pod Pomnikiem Armii Krajowej, następnie chwilę później pod kamieniem pamiątkowym poświęconym antykomunistycznemu podziemiu niepodległościowemu. Wartę w obu miejscach wystawili żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Malbork. Uroczystość w 83 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. K...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto