Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Aplikacja "Kwarantanna domowa" to obowiązek. Sprawdź, jak ją zainstalować

ams
To bardzo ważna informacja dla osób objętych kwarantanną domową. Od 1 kwietnia obowiązkowe jest korzystanie z darmowej aplikacji „Kwarantanna domowa”, o czym przypomina również malborska policja. To rozwiązanie ma odciążyć funkcjonariuszy.

Do końca marca to policjanci osobiście odwiedzali osoby przebywające w kwarantannie, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności, przeważnie z poziomu parteru, nie wchodząc do budynku. W powiecie malborskim liczba osób do skontrolowania rosła z każdym dniem, od kilku do ponad 60. Każdą osobę funkcjonariusze musieli sprawdzać codziennie przez 14 dni kwarantanny. Przypomnijmy, że kwarantanna domowa dotyczy zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi na COVID-19 lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Teraz aplikacja „Kwarantanna domowa”, wprowadzona jako obowiązek na mocy specustawy dotyczącej zwalczania COVID-19, odciąży funkcjonariuszy. Kontrola, poza kilkoma wyjątkami, ma odbywać się tylko za pomocą tej apki.

- Jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. - To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią.

Aplikację mobilną „Kwarantanna domowa” można pobrać ze sklepu Google Play (dla smartfonów z systemem Android) oraz App Store (dla smartfonów z systemem iOS). Każdy jej użytkownik codziennie dostaje do wykonania kilka identycznych zadań. Musi zrobić sobie selfie, na którym widać, że znajduje się w domu. Na jego wykonanie ma 20 minut od otrzymania wiadomości SMS.

W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym - tłumaczy resort cyfryzacji.

Brak wykonania zadania w wyznaczonym czasie to znak dla służb, aby skontrolowały, czy dana osoba przestrzega zasad kwarantanny.

Z obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa” zwolnione są osoby:

  • z dysfunkcją wzroku
  • które złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej
  • które złożyły oświadczenie, że nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji

Oświadczenie składa się do policji (tel. 55 270 28 10, e-mail: [email protected]) lub sanepidu (tel. 55 647 25 55, e-mail: [email protected]) - pod rygorem odpowiedzialności karnej.

- Mamy możliwości techniczne do weryfikowania prawdziwości informacji zawartych w oświadczeniu. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – informuje asp. Sylwia Kowalewska.

Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk przekażcie policji lub sanepidowi. Wzór oświadczenia znajdziecie na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa. Tam znajdują się również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje czy co zrobić w przypadku, kiedy macie problem z wykonaniem zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto