Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Bankowcy dla edukacji" w szkołach średnich. Władze powiatu podpisały porozumienie z fundacją z Warszawy

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Malborskie szkoły ponadpodstawowe dołączyły do grona około 3500 placówek w Polsce, które dodatkową wiedzę o bankowości zyskują dzięki udziałowi w programie sektorowym „Bankowcy dla edukacji”.

„Bankowcy dla edukacji” to program realizowany w całej Polsce przez fundację Warszawski Instytut Bankowości i Związek Banków Polskich pod patronatem ministrów finansów oraz edukacji, a także wojewódzkich kuratorów oświaty. W poniedziałek (17.02.2020 r.) porozumienie o współpracy z WIB podpisały władze powiatu malborskiego.

- Inicjujemy program, który ma za zadanie poszerzyć wiedzę, która powinna być na czasie. To jest niezbędny element do przygotowania odpowiedzialnego społeczeństwa do życia we współczesnym świecie – mówił Jan Stawicki, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, który był gospodarzem poniedziałkowego spotkania w sali konferencyjnej przy orliku.

Ale porozumienie dotyczy również I LO, II LO oraz ZSP 4. Podpisy na umowie partnerskiej w imieniu szkół złożył wicestarosta Waldemar Lamkowski, jako przedstawiciel organu prowadzącego placówki, a Warszawski Instytut Bankowości reprezentowała Urszula Szulc, dyrektor projektów edukacyjnych.

- "Bankowcy dla edukacji" to duży program adresowany do wielu grup społecznych. Celem jest edukacja w zakresie ekonomii i cyberbezpieczeństwa. Jest to odpowiedź polskiego sektora bankowego na te wszystkie potrzeby, które pokazują problemy takie, jak np. z firmą Amber Gold. Różne badania wykazują, że nasze społeczeństwo ma pewne braki, popełnia błędy i ten program ma temu przeciwdziałać. Chcemy, żeby klienci banków stali się bardziej świadomi, bardziej odpowiedzialni - mówiła Urszula Szulc.

To ogólna idea programu, natomiast dla szkół została przygotowana jego wersja o nazwie "Bankowcy dla edukacji dzieci i młodzież - Bakcyl".

- Naszym celem jest pomóc szkołom podnieść praktyczną wiedzę finansową uczniów, ale również wprowadzić was w taki codzienny, dorosły świat finansów. I co jest bardzo ważne, stawiamy na kształtowanie postawy przedsiębiorczości, bo to jest właściwie kluczem, żeby osiągnąć sukces w życiu prywatnym czy w życiu zawodowym. Banki też mają korzyść, bo budują zaufanie do siebie – dodała Urszula Szulc.

W programie uczestniczy już 170 banków z całej Polski, 1200 wolontariuszy (pracownicy bankowi), 400 samorządów i 3500 szkół. Współpraca odbywa się na różne sposoby. Pracownicy bankowi odwiedzają szkoły i w przystępny sposób opowiadają o bankowości. Możliwe są również spotkania online z prezesami banków. Uczniowie odwiedzają banki i na miejscu poznają, na czym polega ich praca. Fundacja przygotowała też już ponad 100 filmów edukacyjnych dostępnych na stronach bakcyl.wig.org.pl oraz bde.wig.org.pl, przede wszystkim dotyczących bezpiecznego korzystania z oferty bankowej. Młodzież ma też możliwość udziału w licznych konkursach organizowanych przez WIB.

W ramach zawartego porozumienia w każdej malborskiej szkole ponadpodstawowej ma być wyznaczony koordynator programu „Bakcyla”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto