Malbork. Bardzo drogie śmieci. Ponad milion złotych dorzucony przez miasto w 2019 roku. Czy teraz uszczelnianie systemu się powiodło?

Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Okazuje się, że w 2019 roku w Malborku padł rekord, jeśli chodzi o konieczność dopłaty przez miasto do wydatków związanych z wywozem odpadów, które powstają w domach i mieszkaniach. Z miejskiej kasy wydano na ten cel dodatkowo ponad 1,2 mln zł.

W ostatnich dniach Urząd Miasta Malborka opublikował sprawozdanie z wykonania budżetu w 2019 r. Wśród wydatków są również te dotyczące odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców nieruchomości zamieszkanych. Plan z uchwały budżetowej na 2019 r. przewidywał 6 850 000 zł, ostatecznie na ten cel władze miasta musiały przeznaczyć 6 777 083,32 zł.

Problem w tym, że w tym samym czasie za tę ważną usługę publiczną mieszkańcy, od których odbierane były odpady, zapłacili 5 498 323 zł, czyli więc to, co brakowało - 1 278 760,32 zł - trzeba było dołożyć z budżetu samorządu. To rekordowa kwota od 2013 r., gdy system gospodarowania odpadami zaczął obowiązywać po nowemu. Dla porównania, w 2018 r. wydatki wyniosły 6 200 000, a wpływy od mieszkańców - 5 680 503,38 zł. A więc wtedy dołożyć trzeba było niecałe 520 tys. zł.

Wiadomo, że jednym z powodów, na który wskazują same władze, jest uchylanie się od płacenia. Należności są naliczane na podstawie złożonych w Urzędzie Miasta deklaracji. Z roku na rok ubywało mieszkańców płacących za wywóz i utylizację odpadów. Ale urzędnicy obsługujący system śmieciowy zwracali też uwagę na niedoszacowanie wysokości opłat.

Stąd właśnie były podwyżki, które zostały wprowadzone od stycznia 2020 r. - twierdzi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Przypomnijmy, z 13,50 zł za jedną osobę w budynkach wielorodzinnych cena wzrosła do 20 zł, a z 16,50 zł za osobę do 23 zł w domu jednorodzinnym. Ta podwyżka była również okazją do uaktualnienia danych na 2020 rok. Czy urzędnicy wiedzą już coś na temat obecnej liczby mieszkańców objętych miejskim systemem gospodarki odpadami w porównaniu do ubiegłorocznych danych? Czy jest ich więcej? Ilu przedsiębiorców jest tym systemem objętych?

- Jesteśmy na etapie wprowadzania i wstępnej weryfikacji złożonych deklaracji. Na dzisiaj nie możemy w tej materii udzielić wiążącej odpowiedzi - wyjaśnia Barbara Kozicka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Malborka.

Warto dodać, że od stycznia przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w budynkach zamieszkanych, również płacą rachunki za wywóz odpadów do miejskiej kasy. To drugie z działań podjętych przez władze w celu uszczelnienia miejskiego systemu śmieciowego. Na razie znane są dane po dwóch miesiącach funkcjonowania zmienionych zasad.

W tej chwili system się spina i mam nadzieję, że będzie się spinał w kolejnych miesiącach - mówi Marek Charzewski.

Skąd ta pewność? Jak informują urzędnicy, „dane z dwóch miesięcy działania nowego systemu w kontekście ilości odpadów przekazanych do ZUOS Tczew są na poziomie ilości odpadów przekazanych do utylizacji w analogicznym okresie roku 2019”. A to, ich zdaniem, może wskazywać na efekt uszczelnienia systemu.

Jak było w marcu, tego na razie nie wiadomo. W związku z epidemią koronawirusa nie została zwiększona częstotliwość odbioru śmieci. Jednak może ich być więcej. To prozaiczna konsekwencja konieczności pozostawania w domach.

- Operator systemu obserwuje sytuację. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby będą podejmowane działania zaradcze - zapewnia Barbara Kozicka.

"Operator systemu" to Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku. Miejska spółka wygrała przetarg na odbiór odpadów komunalnych do końca października br.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie