Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Bezpieczni nad wodą" - ponad 300 dzieci przeszkolonych przez MAL WOPR

rk
Malborskie WOPR we współpracy z Urzędem Miasta Malborka przed wakacjami przeprowadziło akcję edukacyjną „Bezpieczni nad wodą”. Ratownicy wodni odwiedzili dziewięć przedszkoli.

Malborskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe co roku prowadzi cykl kursów nauki pływania dla dzieci i młodzieży w ramach programu edukacyjnego. Uczestnicy nie tylko nabywają umiejętności pływackie, doskonalą poznane już style i sposoby pływania, ale poznają również zasady bezpiecznego zachowania nad wodą i podstawowe metody ratownicze. W trakcie kursu młodzi pływacy nabywają umiejętności dotyczące posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym (bojka SP, kołowrót, rzutka ratownicza), sposobów holowania tonącego czy udzielania zasad pierwszej pomocy.

To jest jedna z form szkolenia, ale MAL WOPR od początku bieżącego roku we współpracy z Urzędem Miasta Malborka prowadziła też akcję edukacyjną pod hasłem „Bezpieczni nad wodą”, która zakończyła się przed wakacjami. Dziesiątka ratowników wodnych odwiedziła dziewięć przedszkoli, by porozmawiać z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Najmłodsi mogli też na fantomach nauczyć się reanimacji. Akcją objętych zostało ponad 300 małych malborczyków.

- W podróży po bezpiecznych akwenach najmłodszym pomoże książeczka edukacyjna, które otrzymało podczas spotkania każde dziecko. Zebrano w niej najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się na plaży – ABC, które powinny zapamiętać i stosować zawsze, kiedy spędzają czas nad wodą. Zaznajomienie się z tymi zasadami z pewnością pomoże im zachować bezpieczeństwo w czasie wolnym - informuje Iwona Ciecholewska z MAL WOPR.

MAL WOPR przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznej kąpieli:

- nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających,

- nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu,

- po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz,

- do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik,

- nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody,

- gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga, kąpiel jest zabroniona,

- rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem,

- nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,

- nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny,

- do wody najlepiej wchodzić w grupie albo przynajmniej z drugą osobą,

- korzystając ze sprzętu wodnego, upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać, są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

- Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami. Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. To nam zapewni bezpieczeństwo. Pamiętajmy też o numerze alarmowym 112 nad wodą - przypomina Iwona Ciecholewska.

Zobacz: Strefa kibica MŚ 2018 w Malborku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto