Malbork. Biegacz Sokoła pobiegł w przełajowych mistrzostwach Polski. Dobry start Oskara na Lubelszczyźnie

Oskar Wąsik z Sokoła Malbork ma za sobą dobry start w 93 PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych. W Tomaszowie Lubelskim wywalczył miejsce tuż za drugą dziesiątką.

W Tomaszowie Lubelskim, czyli dla malborczyków „na końcu świata”, rywalizowali najlepsi polscy przełajowcy w kategoriach U18, U20, U23 oraz seniorzy. W tej najmłodszej, czyli juniorów młodszych zgłoszonych zostało 54 zawodników, wśród nich Oskar Wąsik z SKS Sokół, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku.

- Trasa była bardzo wymagająca, z mocnymi podbiegami i zbiegami o dużym kącie nachylenia. Organizatorzy wyznaczyli pętlę o długości 1 km i zawodnicy rywalizowali na niej na dystansach od 2 do 8 km. Oskar biegł na 5 km. Zajął bardzo dobre, 22 miejsce – mówi Norbert Sajkowski, trener SKS Sokół. - Liczyłem, że będzie między 30 a 40 miejscem. Rozpoczął bardzo rozsądnie, pod 40 miejsce na pierwszym okrążeniu, a z każdym kolejnym powoli przesuwał się do przodu.

Co cieszy trenera, to fakt, że jego zawodnik podczas MP wyprzedził niektórych biegaczy, z którymi tydzień wcześniej przegrał w otwartych mistrzostwach Pomorza juniorów młodszych w Tczewie. Zajął 8 miejsce w województwie.

Praca, jaką wykonuje Oskar, idzie w dobrym kierunku. Teraz podczas MP miał dwunasty czas wśród zawodników ze swojego rocznika, czyli 2005. Jest młodszy o rok, więc za rok znów będzie mógł wystartować jako junior młodszy i ma szansę na zajęcie jeszcze wyższych lokat – mówi Norbert Sajkowski.

W Tomaszowie Lubelskim malborczyk zdobył dla swojego klubu 2 punkty do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży (latem uzyskał 2 pkt w czasie MP na bieżni we Włocławku). Dołożył też swoją cegiełkę do dorobku województwa pomorskiego, które w kategorii U18 zajęło 3 miejsce. Jeszcze lepiej zawodnicy z naszego regionu spisali się w U20; Pomorze zwyciężyło w klasyfikacji województw.

- To była ostatnia impreza mistrzowska w tym roku. Miała odbyć się w marcu, ale ze względu na pandemię przesunięto ją na listopad. Decyzją PZLA już tak zostanie, mistrzostwa w przełajach będą organizowane jesienią – wyjaśnia trener malborskiego Sokoła.

W nowym roku Oskar ma uczestniczyć w serii mityngów halowych w Toruniu w ramach przygotowań do ewentualnego startu w halowych mistrzostwach Polski juniorów w Rzeszowie. Ewentualnego, bo to kolejny daleki wyjazd.

Koszt finansowy jest duży dla takiego klubu, jak nasz. Mistrzostwa odbędą się w dniach 11-13 lutego, a środki w ramach dotacji z budżetu miasta są zwykle na początku marca – mówi Norbert Sajkowski. - Zobaczymy też, jaka będzie dyspozycja Oskara w styczniu i na początku lutego.

Malbork. Reprezentant Sokoła startował na mistrzostwach Pols...

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0