Malbork. Budynek komunalny przy ul. Pasteura jeszcze w budowie. A kto w nim zamieszka?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
W styczniu 2021 r. powinna być ustalona lista lokatorów w nowym budynku komunalnym, który powstał przy ul. Pasteura w Malborku. Burmistrz wydał zarządzenie, na podstawie którego Społeczna Komisja Mieszkaniowa wybierze 42 szczęśliwców.

W nowym budynku komunalnym przy ul. Pasteura prowadzone są już prace wykończeniowe w środku. Na zewnątrz trwa budowa drogi i chodników. Tymczasem rośnie pewnie napięcie wśród tych, którzy chcieliby zamieszkać w 4-klatkowym domu wielorodzinnym z mieszkaniami 1- i 2-pokojowymi.

Burmistrz Malborka wydał kilka dni temu zarządzenie, którym ustalił regulamin wynajmu lokali na czas nieoznaczony w nowo powstałym bloku. Na podstawie tych wytycznych Społeczna Komisja Mieszkaniowa, złożona z urzędników i radnych miejskich, wybierze lokatorów spośród wnioskodawców.

Myślę, że lista osób, którym zostanie przyznane mieszkanie, powinna być gotowa w pierwszych dwóch tygodniach stycznia – mówi Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Na liście do mieszkania komunalnego znajduje się ok. 120 osób. Teoretycznie więc niespełna jedna trzecia ma szansę na "M" od miasta.
O mieszkanie mogą się ubiegać osoby (rodziny), które udokumentują, że nieprzerwanie przez 5 lat są mieszkańcami Malborka. Lokal przysługuje też osobom, które:

  • są wpisane na listę osób oczekujących na mieszanie od miasta;
  • są najemcami mieszkań komunalnych w Malborku co najmniej przez 3 lata, wpisanymi do tzw. rejestru zamian lokalu mieszkalnego, w tym osoby samotne zajmujące duże powierzchnie, przy czym w przypadku nabycia nowego lokalu mieszkalnego zobowiązane będą zdać lokal dotychczasowy w stanie wolnym i możliwym do zasiedlenia (stan mieszkania nie może generować kosztów remontu);
  • posiadają orzeczoną niepełnosprawność narządu ruchu, popartą odpowiednim dokumentem wydanym przez organ do tego upoważniony (w ramach zasobu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych);
  • mieszkają w budynkach przeznaczonych do rozbiórki;
  • znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (m.in. przemoc w rodzinie, wychowankowie domu dziecka, piecza zastępcza).

Zainteresowani nie mogą posiadać żadnych nieruchomości, nie mogą mieć zadłużenia czynszowego w dotychczas zajmowanym mieszkaniu komunalnym. Jeżeli ktoś uporczywie naruszał regulamin porządku domowego, co skutkowało uzasadnioną interwencją policji lub zarządcy budynku, też nie ma szans na lokal przy Pasteura. To samo dotyczy osób bez zdolności finansowej, z wyrokiem o eksmisję i takich, które zrzekły się posiadanego wcześniej prawa najmu lokalu na czas nieoznaczony.

O przyznaniu lokalu będzie też decydowało kryterium dochodowe. Jest nim średni dochód brutto przypadający na członka gospodarstwa domowego (za okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc przydziału lokalu):

  • dla gospodarstw jednoosobowych nieprzekraczający 150 proc. najniższej emerytury;
  • dla gospodarstw wieloosobowych nieprzekraczające 100 proc. najniższej emerytury.

Po ustaleniu listy 42 lokatorów Społeczna Komisja Mieszkaniowa przedstawi ją inwestorowi, którym z ramienia miasta był ZGKiM, a zarząd miejskiej spółki przedłoży ją do zatwierdzenia burmistrzowi.
W regulaminie jest zapis, że włodarz w "szczególnie uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu ze Społeczną Komisją Mieszkaniową," może przyznać lokal poza kolejnością.

Malbork. Mieszkania komunalne przy ul. Pasteura będą gotowe ...

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie