Malbork. Budynek sądu przy ul. Poczty Gdańskiej zyska nowe ogrodzenie. Ale najpierw musi znaleźć się wykonawca

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Sąd Rejonowy w Malborku przymierza się do remontu ogrodzenia zabytkowego budynku przy ul. Poczty Gdańskiej. W dwóch postępowaniach ofertowych nie udało się wyłonić wykonawcy, ale na pewno będzie kolejna próba.

Teren przy budynku Temidy przy ul. Poczty Gdańskiej wyładniał w 2020 roku, gdy pojawiły się nowe trawniki i nasadzenia. Niedawno gmach z 1897 roku został też podświetlony. Efekt psuje zniszczone ogrodzenie, ale i to kierownictwo Sądu Rejonowego w Malborku chce zmienić.

W kwietniu 2021 roku gotowy był projekt budowlany ogrodzenia, wykonany przez Zakład Projektowo-Wykonawczy Janusz Leśniewski z Prabut.

Projektant ocenił, że stan i estetyka ogrodzenia wymagają niezwłocznego remontu. Z orzeczenia technicznego wynika, że cegły cokołu są zlasowane i rozwarstwione; słupy murowane z cegły ceramicznej pełnej – zawilgocone, z przebarwieniami i wykwitami; przęsła z siatki stalowej ogrodzeniowej są w stanie technicznym dostatecznym, ale estetyka wykonania i zastosowanych materiałów jest zła (ogniska korozji i złuszczenia powłoki malarskiej).

Projektant sformułował więc następujący wniosek, że ogólny stan techniczny i estetyczny ogrodzenia bardzo negatywnie wpływa również na estetykę budynku sądu i otoczenia, „w związku z powyższym konieczny jest remont ogrodzenia polegający na wymianie jego elementów”.

Zakres prac obejmuje:

  • rozebranie istniejącego ogrodzenia (furtka, brama, przęsła, słupki stalowe, słupy murowane i cokół wraz z fundamentem),
  • wykonanie fundamentu betonowego ogrodzenia z betonu B-25,
  • wymurowanie z cegły klinkierowej cokołu i słupów murowanych wraz z montażem detali wykończeniowych (daszki, kształtki kamienne itp.),
  • zamontowanie stalowych kutych elementów ogrodzenia (słupki stalowe, przęsła, furtka i brama),

Pozytywną opinię dla przedsięwzięcia wydał miejski konserwator zabytków, zastrzegając, że przed przystąpieniem do robót wymaga przedstawienia prób materiałowych i kolorystycznych (okładziny z cegły, formy projektowanych balustrad). Z kolei prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem konserwatorsko-archeologicznym.

Ogrodzenie z uwagi na zachowane walory zabytkowe ujęte zostało w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Malborka. Przeprowadzenie prac w wyżej wymienionym zakresie, przy spełnieniu przedstawionych warunków, nie wpłynie negatywnie na zachowane wartości historyczne obszaru – napisała w opinii konserwatorskiej Izabela Rybczyńska, konserwator zabytków miasta Malborka.

Już dwukrotnie w 2021 roku Sąd Rejonowy w Malborku publikował zapytanie ofertowe „w postępowaniu o wartości nieprzekraczającej 130 tys. zł”, ale żadna firma się nie zgłosiła. Jak się dowiedzieliśmy, będzie podjęta kolejna próba.

Malbork. Ogród przy Sądzie Rejonowym już gotowy [ZDJĘCIA]. O...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie