Malbork. Bulwar nad Nogatem będzie tak wyglądał po zakończeniu inwestycji. Oto aktualne wizualizacje

Anna Szade
Anna Szade
Materiały Urzędu Miasta Malborka
Udostępnij:
Jak będzie wyglądał bulwar nad Nogatem? Mieszkańcy Malborka wciąż się nad tym zastanawiają, obawiając się betonowej pustyni. Czy przestrzeń nad rzeką będzie zachęcała do spacerów i spędzania tam czasu? Poprosiliśmy w Urzędzie Miasta o aktualne wizualizacje całego projektu.

Bulwar nad Nogatem to obecnie najdroższa inwestycja realizowana w Malborku. Kosztująca prawie 11,4 mln zł przebudowa ma odmienić tę część miasta. Po początkowej euforii pojawiły się jednak wątpliwości, czy będzie to strefa sprzyjająca wypoczynkowi. A to wszystko przez usunięcie zieleni, do której mieszkańcy zdążyli się przez lata przyzwyczaić.

Projekt przebudowy bulwaru powstał w poprzedniej dekadzie

Warto jednak wspomnieć, że projekt modernizacji bulwaru powstał wiele lat temu.

- Wykorzystanie walorów rzeki i potencjału bulwarów nad Nogatem to jeden z priorytetów malborskiego samorządu. Wiąże się z tym rewitalizacja murów obronnych oraz zagospodarowanie promenady i stworzenie tam pasażu rekreacyjno-wypoczynkowego. Na te działania miasto czekało wiele lat. Dzięki projektowi „Wspólnymi ścieżkami - rozwój potencjału turystycznego miast Malbork i Swietłyj”, dofinansowanemu ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja 2007-2013, realizowanemu w partnerstwie z rosyjskim miastem Swietłyj, do końca czerwca 2014 r. planuje się przeprowadzenie remontu wszystkich odcinków zdegradowanych murów Starego Miasta. Prace już trwają, a z efektów będziemy się cieszyć przez kolejne dziesiątki lat – pisał magistrat w grudniu 2013 r.

Projekt realizowany w partnerstwie ze Swietłyj przewidywał też opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej zagospodarowania bulwarów miejskich wzdłuż brzegów Nogatu, która stworzona została na bazie opracowanej wcześniej koncepcji. Wyłoniona zastała w trybie konkursowym spośród autorskich pomysłów zgłoszonych w tamtym czasie przez profesjonalnych projektantów.

Koncepcja zakłada stworzenie atrakcyjnego pasażu spacerowego, z odpowiednio przygotowaną nawierzchnią, wyposażeniem w ławki, atrakcyjne oświetlenie oraz miejsca przygotowane do lokalizacji małej gastronomii i innych punktów usługowo-handlowych. Nowa strefa nad Nogatem stanie się w najbliższej przyszłości kolejną atrakcją Malborka, potwierdzającą hasło „Malbork - jeden dzień to za mało” – podkreślali malborscy urzędnicy w 2013 r.

Inwestycja czekała w kolejce po pieniądze

Na realizację trzeba było poczekać, bo potrzebne było źródło finansowania. I znów się udało dzięki współpracy ze Swietłyj, które w 2019 r. zostało oficjalnym miastem partnerskim Malborka. Pieniądze na inwestycję pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Wspólne przedsięwzięcie zatytułowane jest „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietіyj i Malborku (FAZA 2)”.
Obejmuje ono nie tylko bulwar, ale również plac zabaw z punktem widokowym, który powstanie między bulwarem a ul. Parkową. Trzecie zadanie to projekt ratowania zabytkowego Ratusza na Starym Mieście. Dzięki gotowej dokumentacji będzie można ubiegać się o dofinansowanie, jeśli tylko pojawią się takie możliwości.

"Tylko jeleń niszczy zieleń"? Jak będzie wyglądał bulwar

Trakt nad Nogatem jest wielkim placem budowy, ale mimo mocno ograniczonego dostępu malborczycy na bieżąco obserwują to, co dzieje się nad Nogatem. Na razie trudno o zachwyt, gdy widzi się rozjeżdżone alejki. Serca pękały też niektórym na widok wyciętych drzew i krzewów.

Jak nas zapewniał wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, nim rozpoczęła się inwestycja, przeprowadzona została dokładna inwentaryzacja zieleni.

Przewidziana jest wycinka 116 z 336 drzew, tak wynika z dokumentacji przetargowych. Część usunięta była ze względów zdrowotnych, część koliduje z inwestycją. Przewidzianych jest również 65 nowych drzew i wiele krzewów – mówił nam Jan Tadeusz Wilk.

Włodarze tłumaczyli, że szereg drzew rosnących na bulwarze już wcześniej powinna być usunięta. Były to samosiejki, które rozsadzały staromiejskie mury. Te same, które wielkim wysiłkiem finansowym były wcześniej ratowane.

Według obietnic władz, w przyszłości bulwar nie będzie pozbawioną przyrody przestrzenią. Na dowód mamy aktualne wizualizacje. Czy pasaż nad Nogatem będzie jak z obrazka - będzie można przekonać się za kilka miesięcy. Co prawda, oficjalny termin zakończenia inwestycji to koniec czerwca 2022 r., ale firma Strabag deklaruje od początku, że przedsięwzięcie będzie gotowe na koniec 2021 r.

Malbork. Przebudowa bulwaru nad Nogatem [ZDJĘCIA]. Wykonawca...

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie