Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Burmistrz nie odpowie na wniosek Poczty Polskiej o udostępnienie spisu wyborców. Dane mieszkańców zostają w magistracie

Anna Szade
Anna Szade
Mejl od Poczty Polskiej, który w czwartek (23.04.2020) dotarł do Urzędu Miasta, burmistrz Malborka ostatecznie potraktował jak anonim. Operator wnioskował w nim o udostępnienie spisu malborskich wyborców, ale wiadomość pozostanie bez odpowiedzi.

Przypomnijmy, w czwartek (23 kwietnia) o godz. 2.26 drogą elektroniczną wpłynęła do magistratu wiadomość z Poczty Polskiej SA, która nie została przez nikogo podpisana. Nadawca wnioskował o przesłanie aktualnego spisu malborskich wyborców. Choć wczoraj w rozmowie z nami burmistrz zapowiadał, że przygotuje odpowiedź, to okazało się, że jednak ostatecznie z tego nie zrobi.

Nie zamierzam reagować na anonimy wpływające do urzędu – tłumaczy Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Tak zresztą radziły włodarzom w całej Polsce i Państwowa Komisja Wyborcza i Związek Miast Polskich.
ZMP przygotował opinię prawną, która dotyczy udostępnienia Poczcie Polskiej SA danych zawartych w spisach wyborców prowadzonych przez gminy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

- Wynika z niej, że w obecnym stanie prawnym udostępnienie żądanych przez Pocztę Polską danych na potrzeby realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest nielegalne – uważa Związek Miast Polskich.

Wielu z przedstawicieli lokalnych władz zdecydowało, że zawiadomi w tej sprawie prokuraturę, ponieważ podejrzewają, że mogło dojść do naruszenia prawa. Zdecydował się na to choćby prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który - jak tłumaczy - ma uzasadnione podejrzenia „o popełnienia przestępstwa, polegającego na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców Elbląga znajdujących się w spisie wyborców”. Jednak burmistrz Malborka, jak dowiedzieliśmy się w piątek po południu (24 kwietnia), takich kroków nie podejmie.

Już po ujawnieniu informacji o wnioskach Poczty Polskiej zareagowali sami zainteresowani, czyli wyborcy. W internetowych wpisach komentowali, że nie zgadzają się na przekazywaniu jakichkolwiek informacji operatorowi pocztowemu, i podkreślali, że nie wyrażali na to zgody.

Zapewniam, że dane osobowe mieszkańców naszego miasta są i będą chronione w należyty sposób – podkreśla Marek Charzewski.

Choć wciąż nie zakończyły się w polskim parlamencie prace nad ustawą umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną, to panujący chaos spowodował, że jednocześnie zamarły przygotowania do tradycyjnego głosowania.
- Nie szykujemy lokali wyborczych na 10 maja – informuje burmistrz Charzewski.

Czy jego zdaniem prezydent RP będzie wybierany wyłącznie korespondencyjnie?
- Wyborów na pewno nie będzie, może będzie głosowanie, jak to określają niektórzy prawnicy – komentuje Marek Charzewski.

Burmistrz dodaje, że rządzący podejmują kolejne kroki, by „pocztowe” wybory się odbyły.

- Związek Miast Polskich informuje, że miasta otrzymują wnioski o wyznaczenie miejsc na skrzynki, do których wyborcy mogliby wrzucać uzupełnione pakiety wyborcze. My takiej korespondencji jeszcze nie otrzymaliśmy – mówi Charzewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto