Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Co będzie po Pemalu i hotelu Zbyszko? Projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Kościuszki jest gotowy

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Ważny fragment centrum Malborka przy ul. Kościuszki ma narodzić się na nowo. Chodzi o firmę Pemal, dawny hotel Zbyszko i tymczasowy parking na miejskich terenach. Projekt zmiany fragmentu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest gotowy, analizują go obecnie zewnętrzne instytucje.

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Centrum obejmuje działający zakład produkcyjny Pemal i zamknięty hotel Zbyszko, o co wnioskowali obecni właściciele tych nieruchomości. Przy okazji władze Malborka dopisały tam również położoną w pobliżu działkę przy ul. Kościuszki, która obecnie wykorzystywana jest na parking.
Ze względu na usytuowanie terenów, dokument jest efektem zderzenia oczekiwań inwestorów z przewidującymi ich skutki władzami miasta.

To mały plan, ale bardzo trudny. Powstał projekt dokumentu, teraz zobaczymy, w co się przeistoczy – mówi Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta Malborka.

To, co przygotował planista, jest dopiero wstępem do szerszych uzgodnień. Dokument został rozesłany do wielu zewnętrznych instytucji i podmiotów, m.in. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, organów wojska, Wód Polskich, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, sanepidu, służb ochrony środowiska.
- Przez 15 minut podpisywałem pisma do wszystkich instytucji – komentuje burmistrz Marek Charzewski.
Jedno z nich adresowane było do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Już na etapie tworzenia projektu dokumentu planistycznego ze służbami konserwatorskimi konsultowane były niektóre zapisy, choćby te dotyczące przyszłości Zbyszka.
- Zastosowaliśmy bardzo liberalne sformułowania w stosunku do oczekiwań wnioskodawcy, a więc dopuszczamy możliwość wyburzenia obiektu, ale z jego odtworzeniem – tłumaczy Katarzyna Kostrzewa-Rzoska.

Sporo emocji budzi także kwestia dojazdu do terenów, które w przyszłości ma uwolnić Pemal, gdzie zamiast hal fabrycznych mają stanąć budynki mieszkalne. Takich funkcji oczekują właściciele obecnego zakładu przemysłowego.
Władze chcą przejąć od kolei drogę prowadzącą od ul. Parkowej i prowadzą rozmowy w tej sprawie.
- Projekt planu zagospodarowania zakłada komunikację dla tego terenu właśnie od strony ul. Parkowej, a także określa to, co będzie zabronione. Jednak to nie jest zgodne z tym, co proponują wnioskodawcy, którzy widzieliby dojazd ul. Kościuszki i Mazurów. Chcemy oszczędzić tych, którzy mieszkają w tej części miasta. Po zrealizowaniu inwestycji będzie tamtędy przejeżdżało kilkaset samochodów rano, po południu czy wieczorem – mówi naczelnik Kostrzewa-Rzoska.

Krytyce poddawany jest także pomysł, by miejska nieruchomość przy ul. Kościuszki przestała być placem zastawianym samochodami.

Były zakusy, by pozostał tam parking, ale chcemy wprowadzić tam zapisy, które sankcjonują tam usługi w granicach działki oraz teren publiczny – informuje Katarzyna Kostrzewa-Rzoska.

To nie oznacza, że w najbliższym czasie nastąpi tam zmiana, bo dla zmotoryzowanych byłby to pewien problem, nie mieliby gdzie zostawić aut klienci sklepów czy usług, które działają przy ul. Kościuszki. Ale nie będzie to docelowe rozwiązanie, bo istniałaby pokusa, że tymi miejscami chcieliby się posiłkować przyszli deweloperzy z sąsiedztwa.
Jednak by odciążyć ul. Kościuszki od samochodów władze rozważają jej zamknięcie.

Cały czas myślimy o tym, bo zorganizować deptak między wjazdem na parking a ul. Warecką, co oznacza, że ul. Kościuszki byłaby niemożliwa do przejechania – tłumaczy Marek Charzewski.

Instytucje, które otrzymały projekt planu do uzgodnień mają 21 dni na udzielenie odpowiedzi, chyba że wystąpią z prośbą o wydłużenie terminu. Nie jest wykluczone, że uwagi będą wymagały korekty planu. W przypadku opinii konserwatora zabytków, proces trwa dotąd, aż wyda on pozytywną opinię.
- Gdy ten etap jest zostanie zamknięty, plan zostanie wyłożony na 21 dni, odbędzie się także debata publiczna. Mam nadzieję, że z powodu epidemii nie będziemy w tym czasie zamknięci. Później są również kolejne terminy na składanie uwag do przedstawionego projektu dokumentu – prezentuje całą procedurę Katarzyna Kostrzewa-Rzoska.
Według wstępnych ustaleń zmiana planu Centrum trafi pod obrady Rady Miasta najwcześniej na początku 2021 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto