Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ćwiczenia na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego [ZDJĘCIA]. Najpierw ZLOT 2020, potem Renegade/Sarex-20

Radosław Konczyński
Element szkolenia lotniczego ZLOT 2020.
Element szkolenia lotniczego ZLOT 2020. Fot. Moment Photo
Doroczny kurs szkoleniowo-metodyczny dowódczej kadry lotnictwa Sił Zbrojnych RP - ZLOT 2020 odbył się również z udziałem 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Epizod dotyczył przechwycenia samolotu.

ZLOT 2020 dowódców polskiego lotnictwa

W normalnej sytuacji – czyli bez zagrożenia epidemicznego - dowódcy z całej Polski i szefowie zabezpieczenia naziemnego zlatywali się w jedno miejsce i tam odbywało się całe doroczne szkolenie. Tym razem względy bezpieczeństwa były ważniejsze.

- Tegoroczny kurs był wyjątkowy, gdyż część wykładów odbywała w formie wideokonferencji. Natomiast część praktyczna oparta była o wszystkie wojskowe lotniska w Polsce oraz o obiekty 21 Centralnego Poligonu Lotniczego Sił Powietrznych w Nadarzycach. W kursie uczestniczyło ponad 40 załóg lotniczych – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jeden z epizodów szkolenia praktycznego odbył się z udziałem 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Polegał na przechwyceniu samolotu przez parę naszych MiG-ów 29 – wyjaśnia mjr Tomasz Basarab, rzecznik prasowy 22 BLT w Malborku.

Renegade/Sarex-20 na lotnisku 22 BLT w Malborku

ZLOT 2020 został zorganizowany w ubiegłym tygodniu, ale na podmalborskim lotnisku ciągle coś się dzieje. W środę (7 października) obiekt został wykorzystany do jednego z elementów ćwiczeń Renegade/Sarex-20. Scenariusz był podobny. Para polskich F-16 otrzymała zadanie sprowadzenia na ziemię statku powietrznego (w tej roli załoga CASY). DG RSZ wyjaśnia, że epizod dotyczył „naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej”.

- My jako jednostka interwencyjna w ramach tego epizodu przygotowaliśmy lotnisko do lądowania – dopowiada mjr Tomasz Basarab.

Malborski obiekt na takie sytuacje przygotowany jest non stop, 24 godziny na dobę. Tak samo jak na przyjmowanie zagranicznych kontyngentów. Bo przypomnijmy, że od początku września stacjonuje tu blisko 100-osobowy oddział Portugalskich Sił Powietrznych z czterema F-16, przysłany w ramach natowskiej misji na dwa miesiące. Z docierających opinii wynika, że goście z Força Aérea Portuguesa bardzo chwalą możliwość ćwiczeń z polskimi, w tym malborskimi lotnikami. Biorą też udział w misjach treningowych z lotnictwem innych państw NATO i partnerów Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto