Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Czerwone pojemniki na elektrośmieci. Można do nich wrzucić stary sprzęt elektroniczny i elektryczny. Gdzie staną?

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta zapowiedział, że charakterystyczne czerwone pojemniki pojawią się w środę (8 czerwca) w trzech punktach Malborka. Mieszkańcy będą mogli szybko, komfortowo i ekologicznie pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów i mieszkań.

Czerwone pojemniki na elektrośmieci pojawiają się w wielu polskich miastach. Projekt Elektryczne Śmieci w Malborku będzie realizowany przez Urząd Miasta, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz RLG Relectra. Jak zapewniają urzędnicy, w żaden sposób nie obciąży to budżetu miasta.

Przystąpienie przez miasto do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci jest krokiem w dobrym kierunku wpisującym się w ideę smart city. W naszych domach i mieszkaniach z pewnością zalega zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, niebezpieczny dla nas, ale i dla środowiska - uważa Robert Klejnowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Malborka.

Czerwone pojemniki w Malborku. Gdzie ich szukać?

Charakterystyczne czerwone pojemniki mają ułatwić wszystkim życie. Według zapowiedzi magistratu, mają stanąć w środę (8 czerwca). Pewnie mieszkańcy szybko się do tego przyzwyczają. Tak, jak wiele osób wrzuca niepotrzebną odzież do wystawionych w różnych miejscach wielkich koszy.
Wybrano trzy miejsca, w których będzie można pozbyć się elektrośmieci:

  • przy ul. Stefana Żeromskiego w Śródmieściu,
  • na Placu Zygmunta Bukalskiego na Wielbarku,
  • przy ul. Karola Szymanowskiego na Piaskach.

Po drodze do pracy, sklepu, szkoły każdy z nas będzie mógł wrzucić do czerwonego pojemnika elektryczne śmieci. To wyraz dbałości o nas, naszych najbliższych, nasze miasto, ale i całą planetę – mówi Robert Klejnowski

Co wrzucać do czerwonego pudełka? Nie wszystko się zmieści

Do czerwonego pojemnika można wrzucać małogabarytowe elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np.: zepsute, nieużywane czy niepotrzebne telefony komórkowe, radia, aparaty fotograficzne, tostery, elektronarzędzia, suszarki do włosów, żelazka, tonery czy baterie.

Wszystko, co działa na prąd lub baterie, kiedyś stanie się elektrycznym śmieciem. Trzeba pamiętać, że nie mogą one trafiać do zwykłych koszy na śmieci - podkreśla Robert Magolon, pełnomocnik zarządu MB Recycling ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Co ze zużytym sprzętem, który do wielkiego czerwonego pudełka stojącego na ulicy się nie zmieści? Kto chciałby się pozbyć pralki czy lodówki, może to zgłosić, dzwoniąc na nr infolinii 572 102 102. Będzie on umieszczony również na pojemnikach. Jak zapewnia MB Recycling, odbiór nastąpi w ciągu 72 godzin.

To nie znaczy, że przestaje działać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w siedzibie ZGKiM przy ul. Gen. de Gaulle'a 70, do którego również można dostarczać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17, a w soboty od godz. 9 do 12.

Szkolne Centrum Recyclingu. Miejsce dla zainteresowanych ekologią

To jeszcze nie koniec całego projektu. Jego integralną częścią jest wirtualne Szkolne Centrum Recyclingu. Zostało stworzone z myślą o uczniach, nauczycielach oraz wszystkich, którzy interesują się ekologią. W jednym miejscu znalazły się bajki edukacyjne, quizy, gry, artykuły edukacyjne oraz scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych.

Wiele osób może zainteresować zakładka Laboratorium Pszczół z ciekawostkami z życia tych niezwykłych owadów, sekretami uli z recyklingu lub Wehikuł Czasu ze swoim Strażnikiem.

Edukacja może być świetną przygodą i jako fundacja staramy się wyjść poza utarte schematy pokazując praktyczną twarz recyklingu – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Aby przekonać się, jak działa Szkolne Centrum Recyclingu, wystarczy kliknąć TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto