Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Częściowe zaćmienie Słońca wspólnie oglądali uczniowie Technikum nr 3

Anna Olejniczak
Przemysław Świderski
Wiele osób spędziło kilka chwil we wtorkowe przedpołudnie (25 października) z zadartą głową, wypatrując częściowego zaćmienia Słońca. W Technikum nr 3 w Malborku zorganizowano nawet wspólne oglądanie dla uczniów.

Wtorkowe wyjątkowe widowisko na niebie rozpoczęło się o godzinie 11.13. Największa faza zaćmienia widoczna była najlepiej w północno-wschodnich rejonach naszego kraju. Na Pomorzu zaćmienie Słońca mogliśmy obserwować bez problemu.

Niektórzy indywidualnie patrzyli w niebo, a inni – tak jak w Technikum nr 3 w Malborku - w grupach.

Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla pasjonatów astronomii, ale jak się okazało, dla sporej grupy uczniów naszej szkoły. Dzięki nauczycielowi fizyki, panu Jarosławowi Galickiemu, mogliśmy obserwować wspaniałe zjawisko, jakim było częściowe zaćmienie słońca – informuje Technikum nr 3.

Trzy rodzaje zaćmienia Słońca

Zaćmienie Słońca to zjawisko, które ma miejsce, gdy Księżyc ustawia się między Słońcem i Ziemią. Dochodzi wtedy do przysłonięcia światła słonecznego. Chociaż zdarza się to kilka razy w roku, widoczne jest z niewielkiego obszaru Ziemi.

Jak tłumaczy NASA na swojej stronie, istnieją trzy rodzaje zaćmienia Słońca:

  • całkowite: jest widoczne z niewielkiego obszaru Ziemi. Ludzie, którzy je widzą, znajdują się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię. Niebo staje się wtedy bardzo ciemne, jakby była noc. Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej;
  • częściowe: ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii prostej. Z ziemskiej perspektywy Słońce jest wtedy zasłonięte jedynie częściowo;
  • obrączkowe: ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie blokuje całego widoku Słońca i wygląda jak ciemny dysk na tle większego dysku, jakim jest Słońce. Widok jest niesamowity – wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.

Częściowe i całkowite zaćmienie w Polsce

W Polsce we wtorek (25 października 2022 r.) można było zaobserwować zaćmienie częściowe. Zjawisko to można było śledzić w Europie, północno-wschodniej Afryce i południowo-zachodniej Azji.

Całkowite zaćmienie Słońca w najbliższym czasie będzie można oglądać 12 sierpnia 2026 roku, m.in. na Islandii i w Hiszpanii. W Polsce to zjawisko astronomiczne w pełnej postaci dopiero 7 października 2135 r.

Gmina Nowy Staw w obiektywie. Koniecznie zobacz ten zachód s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto