Dla Kazimierza Pietkiewicza, malborskiego radnego, inspiracją była rozmowa, którą w 1988 r. odbył w Olsztynie z tamtejszym biskupem, Julianem Wojtkowskim.
- Biskup podkreślał, jaką Malbork jest wyjątkową perełką i miejscem maryjnym – przyznaje Kazimierz Pietkiewicz, który rozpoczął proces ustanowienia Maryi oficjalną patronką miasta.
Wrócił do tematu w maju br., miesiącu w Kościele katolickim dedykowanym Matce Bożej, której kult wyrażany jest podczas nabożeństw majowych.
Dla nas, mieszkańców Malborka, maj winien być szczególnym, gdyż mieszkamy w mieście, które od siedmiu wieków Maryja otacza szczególną opieką, a na jej cześć miasto nazwano Marienburg – gród Maryi – podkreśla Kazimierz Pietkiewicz.
Radny przy okazji przypomina, że miasto od początku było z Maryją związane.
- Przy przeprawie promowej poza murami miasta wzniesiono kaplicę, a w niej umieszczono obraz Matki Bożej, z czasem nazywanej Malborską. Przybywali pod ten obraz liczni pątnicy, a niektórzy z nich doznawali cudownych ozdrowień – opowiada Kazimierz Pietkiewicz.
Sprawę tę badał w latach 60. ubiegłego wieku ks. Józef Garncarek z zakonu orionistów. Wieki temu obraz cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i okolic. Niestety, nie przetrwał. Do 1945 r. znajdował się w zamkowym kościele. Zaginął po ostrzale warowni przez żołnierzy radzieckich. Można jednak oglądać jego kopię w kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
W wyniku działań wojennych zniszczony został drugi bardzo charakterystyczny wizerunek Maryi, czyli górująca nad miastem 8-metrowa figura z niszy zamkowego kościoła. I do niej przez wieki przybywali pielgrzymi.
- Od czterech lat jako mieszkańcy mamy powód do dumy, bo po 70-letniej przerwie figura Matki Bożej powróciła – przypomina radny Pietkiewicz.
Inicjator oficjalnego ustanowienia patronki miasta podkreśla, że prócz tych przesłanek: miesiąca Maryi, obrazu Matki Bożej Malborskiej i figury Madonny, ważne dla niego były także przygotowania do kanonizacji kardynała Wyszyńskiego i stulecie urodzin św. Jana Pawła II.
- Albo jesteśmy chrześcijanami, albo nie. A Maryja w każdej wierze jest jednakowo ważna. Często używa się pojęcia, iż Maryja jest patronką naszego miasta, jednak oficjalnie nigdy nie została nią ogłoszona – mówi Kazimierz Pietkiewicz.
Pierwszym sondażem, w jaki sposób do sprawy patronki miasta podejdą malborczycy, będzie zbieranie podpisów pod projektem uchwały Rady Miasta. Rozpocznie się ono 31 maja 2020 r. w parafiach. Aby dokument mógł trafić pod obrady, potrzebne jest poparcie minimum 300 mieszkańców.
- Projekt uchwały mogłoby przygotować i podpisać 3 radnych, ale zależało mi, by była to oddolna inicjatywa – przyznaje Pietkiewicz.
Radny chciałby, by Rada Miasta zajęła się tematem w październiku, który jest kolejnym miesiącem maryjnym w chrześcijańskim kalendarzu. Jeśli radni przyjmą uchwałę, nie od razu weszłaby ona w życie.
To nie jest jak z nadaniem nazwy ulicy, sprawa jest bardziej skomplikowana. Rada udziela tylko akceptacji do rozpoczęcia całej procedury ustanowienia patronki – tłumaczy Kazimierz Pietkiewicz.
Kolejnym etapem jest przekazanie uchwały do biskupa, a ten, po zaaprobowaniu wspólnego pragnienia wiernych i władz świeckich, przesyła prośbę o zatwierdzenie jego decyzji do Stolicy Apostolskiej. Tam rozważa ją Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
- To wszystko trwa od roku do nawet dwóch lat – informuje Kazimierz Pietkiewicz.
Prywatnie radny traktuje to trochę jak osobiste dzieło, bo, jak mówi, to jego ostatnia kadencja w Radzie Miasta, więcej startować nie chce.
- Chcę pożyć spokojnie. Widzę to wszystko, co dzieje się w Radzie Miasta, to ciągłe „nie, bo nie”, te niemerytoryczne argumenty w dyskusji. Miałem już nawet moment, by podziękować, ale powstrzymali mnie mieszkańcy – mówi Pietkiewicz.
Inicjatywę radnego z własnego komitetu wyborczego niezbyt chętnie komentuje burmistrz.
- Rada Miasta na pewno się nad tym tematem pochyli. Mam zbyt dużo innych problemów, by zajmować się tym tematem. Jestem jednak burmistrzem wszystkich mieszkańców, bez względu na ich wyznanie - usłyszeliśmy od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.
Warto dodać, że wiele miast w całej Europie ma swoich świętych patronów. Opiekunem Paryża jest św. Dionizy, Madrytu – św. Izydor Oracz. Św. Mikołaj z Miry jest patronem Berlina i Moskwy, a także Elbląga. Duchowym opiekunem Gdańska jest św. Wojciech.
WARTO WIEDZIEĆ
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?