Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Czy umowa ze Swietłyj powinna zostać zerwana? Burmistrz na razie mówi o zawieszonych kontaktach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Coraz więcej samorządów w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę decyduje się albo na zawieszenie, albo na całkowite zerwanie umów partnerskich z rosyjskimi miastami. Co zrobią władze Malborka, który ma partnera w obwodzie kaliningradzkim?

Niektóre polskie samorządy zareagowały już w dniu napaści Rosji na Ukrainę, inne w dniach kolejnych. Nie tylko podejmowały stanowiska wspierające Ukraińców i potępiające Rosjan, ale zapowiedziały odcięcie się od swoich rosyjskich partnerów.

Kraków poinformował, że zamierza zerwać kontakty z Sankt Petersburgiem i Moskwą; Łódź – z Kaliningradem i Iwanowem; Toruń – z Kalininigradem. Kętrzyn podał, że wypowiada umowy zawarte z Prawdinskiem i Ozierskiem. Bełchatów zawiesił współpracę z Sowieckiem. Bytom wypowiedział umowę z Dmitrowem. Elbląg podjął decyzję o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi: Bałtijskiem, Kaliningradem, Nowogrodem Wielkim oraz Nowogródkiem.
To tylko kilka z licznych przykładów.

Partnerem Malborka jest Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim. Oba miasta prócz oficjalnej umowy łączy wspólny projekt unijny realizowany w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja; jego malborską częścią jest m.in. przebudowa bulwaru nad Nogatem. Gdy pytaliśmy o to 24 lutego, w dniu agresji Rosji na Ukrainę, nikt w magistracie jeszcze nie myślał o zawieszeniu wieloletnich relacji z rosyjskim partnerem. A przynajmniej nie było jasnych deklaracji. Było to w kilka godzin po wywołaniu wojny przez Rosjan. Po kilku dniach stanowisko burmistrza zaczęło się zmieniać.

- W tej chwili zawiesiliśmy jakiekolwiek kontakty ze Swietłyj, to jest jasne. Jeśli chodzi o projekt, to kontaktujemy się tylko z sekretariatem programu. Projekt nie jest zagrożony – mówił nam w niedzielę (27 lutego) Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Natomiast co do partnerstwa, pewnie będzie rezygnacja albo jego zawieszenie. Chcemy z prawnikami rozmawiać, czy jest możliwość zawieszenia do odwołania.

Włodarz dodaje, że trzeba oddzielić to, że Malbork ma dobre relacje ze Swietłyj, od tego, co dziś dzieje się na Ukrainie.

Dopóki Putin jest prezydentem tego państwa, to my nie chcemy z nim współpracować – mówi nam burmistrz Charzewski.

Malbork i Swietłyj budowały wzajemne relacje od 2011 r. To wtedy potrzebny był partner po wschodniej stronie granicy, by móc startować po środki z unijnego programu współpracy transgranicznej (w Malborku dotacja została przeznaczona m.in. na prace konserwatorskie średniowiecznych murów miejskich). Umowa o partnerstwie samorządów została natomiast podpisana 13 lipca 2019 r. w Swietłyj i ratyfikowana sześć dni później w Sali Siedmiofilarowej Muzeum Zamkowego.

- Gratuluję Malborkowi i Swietłyj, bo współpracujecie w ramach najtrudniejszego programu współpracy przygranicznej – mówił wówczas Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Mieszkańcy powiatu malborskiego pomagają Ukrainie. Aktualne ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto