Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Czy woda z miejskich wodociągów jest bezpieczna dla mieszkańców? Radny pyta o rury azbestowo-cementowe

Anna Szade
Anna Szade
Przy okazji przebudowy ul. Słowackiego wymieniane były wszystkie podziemne instalacje, w tym rury azbestowo-cementowe
Przy okazji przebudowy ul. Słowackiego wymieniane były wszystkie podziemne instalacje, w tym rury azbestowo-cementowe Radosław Konczyński
Czy w Malborku są jeszcze rury azbestowo-cementowe, którymi do mieszkańców dociera woda z PWiK i czy jest ona bezpieczna? Dopytuje o to w interpelacji radny Adam Ilarz.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku sp. z o.o. od lat wymienia rury azbestowo-cementowe. Informacje o kolejnej modernizacji zawiera „Raport o stanie miasta Malborka za 2019 r.”. Radny Adam Ilarz przyznaje w swojej interpelacji, że to po lekturze tego dokumentu postanowił zapytać burmistrza, jak dużo takich rur jest jeszcze w malborskiej sieci wodociągowej. Nie da się bowiem ukryć, że azbest wywołuje powszechny lęk. Wszyscy słyszeli chyba o szkodliwości włókien azbestowych, które są czterokrotnie cieńsze od włosa.

Odpowiedź przygotował wiceburmistrz Józef Barnaś, zaznaczając, że konsultował ją z PWiK w Malborku.

W systemie wodociągów miejskich pozostało jeszcze 4,9 km rur cementowo-azbestowych. Wymiana sieci następuje sukcesywnie. Sieć w ulicy Słowackiego wymieniono w 2019 r. w ramach przebudowy tej drogi – informuje Józef Barnaś.

Czy to dużo, czy mało? Dla porównania, wg danych zawartych w „Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Malborka na lata 2008 – 2032” w 2007 roku pod ziemią było ok. 7,2 km rur wodociągowych zawierających azbest. Docelowo i tak mają zostać zupełnie wyeliminowane z użycia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi on zostać ostatecznie usunięty do końca grudnia 2032 r. także np. z dachów, gdzie również był stosowany w postaci eternitu, a nie tylko z wodociągów.

Radny Adam Ilarz zapytał również, czy stosowanie takich rur wpływa na jakość wody oraz zdrowie mieszkańców, którzy ją piją.
- Co do wpływu na jakość wody lub zdrowie mieszkańców informuję, że nie mamy takiej wiedzy. Oceny przydatności wody do spożycia dokonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – odpowiada Józef Barnaś.

„Wodociągi” na bieżąco publikują wyniki badań wody. Można je znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa bip.pwik.malbork.pl w zakładce „Parametry wody”. Próbki pobierane są w malborskiej stacji uzdatniania raz w miesiącu.

Warto dodać, że azbest wówczas, gdy był stosowany, uchodził za materiał pod wieloma względami niemal idealny. Jest ogniotrwały, odporny na wpływy atmosferyczne oraz działanie wody i ścieków, a jednocześnie wytrzymały mechanicznie, nawet w wyrobach o ściankach niewielkiej grubości, przez co był również relatywnie lekki i dość tani.

Ale po zachłyśnięciu się azbestem w latach 70. ubiegłego wieku na całym świecie pojawiało się coraz więcej dowodów o jego szkodliwym działaniu. To spowodowało, że w Polsce, po ponad 40 latach produkcji,zakazano wytwarzania materiałów zawierających ten surowiec w 1997 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto