Malbork. Dawny cmentarz za Szpitalem Jerozolimskim powoli się zmienia. To jedno z zadań programu rewitalizacji Śródmieścia. Co z innymi?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Trwają prace na dawnym cmentarzu za Szpitalem Jerozolimskim w Malborku. To jedno z zadań rewitalizacji Śródmieścia, na który Urząd Miasta pozyskał fundusze unijne. Co ciekawe, udało się wydłużyć realizację całego programu do połowy 2023 r., dzięki czemu magistrat i wspólnoty mieszkaniowe wyrobią się z wykonaniem wszystkich przedsięwzięć.

Projekt „Rewitalizacja obszaru parkowego z przeznaczeniem na rozwój działalności Inkubatora Kultury w Malborku” wykonuje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o. Przesądziła o tym przede wszystkim najniższa cena zaproponowana w przetargu, ale również okres gwarancji, jaki zaoferował wykonawca.

Dawny cmentarz za Szpitalem Jerozolimskim. Jak się zmieni?

Prace za Szpitalem Jerozolimskim będą kosztowały 851 831,96 zł. Jesienią przyszłego roku mają być gotowe:

  • nowe alejki pieszo-rowerowe wraz z nowymi nasadzeniami i uporządkowaniem zieleni,
  • elementy małej architektury, jak m.in.: ławki parkowe i dospołeczne, czyli umożliwiające spotkanie kilku osób dzięki zaokrąglonemu kształtowi,
  • lapidarium z tablicami nagrobnymi ustawionymi na płytach z betonu architektonicznego zgodnie z programem prac konserwatorskich,
  • plac zabaw,
  • mała zewnętrzna siłownia.

Ta lista to kompromis między oczekiwaniami mieszkańców, z którymi całe zadanie było konsultowane, i charakteru miejsca. W pamięci malborczyków to przede wszystkim dawny cmentarz. Dlatego też prace, które są tam przeprowadzane, nie wiążą się z wielką ingerencją w podłoże. Już na etapie tworzenia dokumentacji technicznej projektanci bazowali na dawnych planach nekropolii, zachowując m.in. historyczny przebieg alejek. Jedyne, co ma się zmienić, to ich nawierzchnia. Przepuszczalna mineralna warstwa ma umożliwić poruszanie się bez względu na pogodę.
Pojawią się również nowe nasadzenia zieleni, dopasowane do miejsca i istniejącego starodrzewu.

Część mieszkańców krytycznie o inwestycji. Nekropolia to nie miejsce na zabawę

Prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Jak dotąd, wykonawca nie napotkał na sytuację, która wymagałaby wstrzymania robót.

Była "niespodzianka", bo w jednym miejscu znaleziono płyty nagrobne, które ktoś kiedyś złożył i zasypał, ale to nie wiązało się z komplikacjami przy realizacji. To jest płytka inwestycja, nie ma więc problemu z ekshumacją – zapewnia Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Ale choć to przyszli użytkownicy mieli spory wpływ na sposób zagospodarowania pocmentarnego terenu, to wciąż odzywają się głosy krytyki, że nie przystoi, by organizować tam plac dla dzieci. Warto jednak dodać, że nawet kolorystyka wyposażenia i urządzeń, które mają służyć rekreacji, nie będzie krzykliwa, a neutralna. To było również przedmiotem konsultacji z konserwatorem zabytków, bo cały kwartał zieleni znajduje się pod jego ochronnym parasolem.
- Przy czym, jak ktoś by się dokładnie przyjrzał, to usytuowanie placu zabaw nie do końca znajduje się na dawnym cmentarzu. Zresztą zdecydowanie lepiej, że będzie to miejsce odwiedzane przez ludzi i przez dzieci niż wykorzystywane głównie na spacery z psami i picie alkoholu w krzakach – uważa Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Dodajmy, że ten plac zabaw powstaje na skraju terenu zielonego, od strony al. Sprzymierzonych.

Program „Malbork na plus” przedłużony. Walka o dodatkowe pieniądze

Prace za Szpitalem Jerozolimskim to tylko jedno z zadań, które obejmuje program rewitalizacji Śródmieścia „Malbork na plus”. Mieszkańcy mogą już korzystać z nowych podwórek pomiędzy ulicami: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Sikorskiego i Reymonta. Gotowy jest również „plac kasztanowy” u zbiegu ulic Reymonta i Prusa. Kończą się prace nad dokumentacją skweru „z czołgiem”, czyli 3 Maja, któremu ma być przywrócony dawny blask, dzięki czemu aż będzie chciało się spędzać tam czas.

Nie można też zapomnieć o remontach części wspólnot w budynkach zarządzanych przez 40 wspólnot oraz w 10 kamienicach komunalnych. Odświeżone mają być też podwórka między ul. 17 Marca, Grunwaldzką, Jagiellońską i Żeromskiego. Powstanie również ścieżka historyczna, dzięki której można będzie odkrywać obecne perełki rewitalizacji, ale też miejsca, które bezpowrotnie zniknęły z panoramy Śródmieścia.

Nie mniej istotna jest część społeczna. Na potrzeby dużego projektu adresowanego do dzieci i młodzieży, którego partnerem społecznym jest Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego, zaadaptowano dwa zabytkowe obiekty: wieżę ciśnień na pl. Słowiańskim oraz budynek przy ul. Sienkiewicza 43.
Placówki dziennego wsparcia pierwotnie miały tam funkcjonować tylko do połowy tego roku.

Jest decyzja, że projekt społeczny będzie wydłużony do czerwca 2023 r. wraz z dodatkowym finansowaniem unijnym. W Urzędzie Marszałkowskim udało się znaleźć środki na ten cel, pochodzące z oszczędności z innych projektów – słyszymy od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.

Teraz magistrat stara się o uzyskanie z „marszałkowa” ekstra funduszy na inwestycyjną część programu rewitalizacji. Tym bardziej, że nie da się ukryć, iż wiele dokumentacji powstało przed inflacją i wzrostem cen materiałów budowlanych. Trudno zatem wyrobić się w ramach kosztorysów inwestorskich.

- Jak to się mówi, lobbujemy. Na razie udało się z projektem społecznym, dzięki czemu udało się zdobyć dodatkowe pieniądze, ale zależy nam na zwiększeniu dofinansowania na całość. Na razie mamy zgodę na wydłużenie zadań do czerwca 2023 r., by móc zrealizować program rewitalizacji w całości. Na liście jest jeszcze sporo kamienic – przyznaje Marek Charzewski.

Malbork. Skwer "z czołgiem" trochę się zmieni. Jesteście cie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie