Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dlaczego piloci śmigłowców LPR najczęściej lądują przy siedzibie straży pożarnej?

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum PPSP w Malborku
Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zamiast na lotnisku wojskowym, gdzie samorządy zlokalizowały oficjalne lądowisko dla Malborka, lądują najczęściej przy straży pożarnej.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba operacji lotniczych związanych z transportem pacjentów z Malborka śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Statki powietrzne lądują prawie zawsze przy siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a nie na oficjalnym lądowisku wytypowanym przez samorządy. Dlaczego? - pyta nas mieszkaniec.

- Byłem raz świadkiem lądowania śmigłowca LPR przy straży pożarnej. Zatrzymałem się, by zobaczyć, jak w praktyce to wszystko wygląda - mówi Stanisław Orłowski, mieszkaniec Malborka. - Na ulicy Wybickiego wstrzymany został ruch samochodowy, kierowcy byli zmuszeni czekać na zakończenie akcji, przedstawiciele służb porządkowych biegali wokół, by odpowiednio zabezpieczyć teren. Wiem, że to nie jest oficjalne miejsce do lądowania śmigłowców, ale skoro tutaj najczęściej dochodzi do zabierania pacjenta wymagającego hospitalizacji w innym mieście, to dlaczego nie stworzyć w tym miejscu lądowiska z prawdziwego zdarzenia?

Oficjalnego stałego lądowiska dla śmigłowców LPR przy ul. Wybickiego nie będzie, bo jest to plac manewrowy straży pożarnej, co automatycznie wyklucza uzyskanie zgody i spełnienie procedur nakładanych przez przepisy prawa lotniczego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego wymagań dla lądowisk. To miejsce spełnia jednak warunki lądowiska "przygodnego".

- Piloci śmigłowców LPR mogą lądować wszędzie. Podczas lotu, będąc w stałym kontakcie z karetką pogotowia, pilot decyduje o miejscu, które będzie najbliższe i do którego najszybciej dojedzie karetka - wyjaśnia Grzegorz Kłak, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i spraw obronnych w Urzędzie Miasta. - Miejsce przy straży jest już znane pilotom i bardzo dobrze zabezpieczane, dlatego też ono jest najczęściej wybierane.

- A co, jeśli śmigłowiec będzie lądował, a straż pożarna dostanie wezwanie do pożaru? - dopytuje mieszkaniec. Wtedy strażacy też sobie poradzą, bo mają możliwość skorzystania z alternatywnego wyjazdu wozami gaśniczymi.

Przypomnijmy, że oficjalnym miejskim lądowiskiem dla śmigłowców LPR jest... lotnisko wojskowe w Krasnołęce. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, w ciągu ostatnich dwóch lat nie doszło tam do żadnego lądowania tego typu statku powietrznego. W 2015 roku śmigłowiec LPR lądował w Malborku cztery razy, w 2016 roku - pięć razy, a w tym roku już osiem razy. Prawie zawsze przy straży pożarnej, oprócz jednego tegorocznego przypadku, gdy wylądował przy ul. Partyzantów, bo tam było najbliżej do pacjenta wymagającego jak najszybszego transportu.

Ta statystyka podaje w wątpliwość zadowolenie samorządowców z Malborka i powiatu malborskiego, którzy na początku 2014 roku na specjalnym spotkaniu w Starostwie Powiatowym zapewniali, że ustanowienie oficjalnego lądowiska na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego "ostatecznie zabezpieczy potrzeby miasta i szpitala".

Wcześniej rozmawiano o tym, by lądowisko wyznaczyć na terenie przy dawnej plaży wojskowej przy ul. Bażyńskiego, a więc w bliskim sąsiedztwie szpitala. Była też mowa o placu św. Urszuli Ledóchowskiej na Os. Południe, ale rezygnację tłumaczono kwestiami finansowymi, wykonaniem odpowiedniej nawierzchni, oświetlenia i dostępem komunikacyjnym.

-----
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto