Malbork. Dobry start w Aquathlon Rumia 2022. Leon Ziniewicz wygrał w kategorii juniorów po zaciętej walce

MKS Triathlon Malbork
Malborscy triathloniści mogli sprawdzić, jak po zimowych treningach ich forma wygląda na tle zawodników z innych klubów nie tylko regionu, ale i kraju. Leon Ziniewicz w zawodach Aquathlon Rumia 2022 okazał się najlepszy wśród juniorów.

Aquathlon Rumia został już po raz dwunasty zorganizowany przez Polski Związek Triathlonu, UKS Tri- Team Rumia oraz MOSiR Rumia. Rywalizacja w dyscyplinie składającej się z pływania i biegania jest dobrą formą przetarcia przed sezonem triathlonowym.
Uczestnicy imprezy, która odbyła się w minioną sobotę (26 marca) i miała rangę pierwszej rundy Grand Prix Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie, startowali na 25-metrowej pływalni oraz na bieżni tartanowej. W zależności od kategorii wiekowej do przepłynięcia było od 50 do 800 metrów, a do przebiegnięcia od 200 do 5000 m.

Wśród juniorów (18-19 lat) po zaciętej walce najlepszy okazał się Leon Ziniewicz z MKS Triathlon Team. Na 800-metrowym dystansie pływackim był drugi z czasem 10.12,10 minuty, ze stratą ponad 18 sekund do lidera. Jednak zwycięzca z pływania nie liczył się w dalszej rywalizacji. Jak się okazało, malborczyk walkę o zwycięstwo stoczył z zawodnikiem z Gniezna, nad którym po pierwszej konkurencji miał 6 sekund zapasu. Leon pobiegł nieco wolniej od przeciwnika, ale i tak znakomicie, bo czas 16.46,20 minuty na 5 km pozwolił mu zachować 3-sekundową przewagę nad groźnym rywalem i w ogólnym rozrachunku dał 1 miejsce w kategorii juniorów.

Najliczniej reprezentowana była kategoria juniorów młodszych, gdzie startowało dwóch zawodników MKS Triathlon. Tutaj rywalizacja odbywała się na 400 m w wodzie i 2 km na bieżni. Emil Ziniewicz, brat Leona,zakończył zawody na 7 miejscu z czasem 11.04,40 minuty.
17 miejsce zajął Łukasz Waniewski (12.07,80), który rozpoczyna starty w nowej dla siebie grupie wiekowej. Jako młodzik w ubiegłym roku zaliczał się do czołówki krajowej, obecnie ściga się nie tylko z rówieśnikami, ale też zawodnikami o rok i dwa lata starszymi. Kategoria juniorów młodszych w tym roku obejmuje roczniki 2005-2007. W nieformalnej klasyfikacji dla rocznika 2007, gdyby taka była prowadzona, malborczyk uplasowałby się na 3 miejscu.

W Aquathlon Rumia 2022 wzięło udział jeszcze kilkoro malborczyków. W kategorii wiekowej mężczyzn 18-39 lat piąte miejsce zajął Maciej Rażewski (Raża Triathlon Team), który dystans 400 metrów pływania i 5 km biegu pokonał w łącznym czasie 26.08,50 minuty.
W młodszych kategoriach startował MKS Delfin Malbork. Wśród dziewcząt w wieku 11-12 lat na 16 miejscu uplasowała się Justyna Dąbrowska; do pokonania było 200 m w wodzie i 1000 m na bieżni. Wśród młodzików (13-14 lat) Dominika Rzepka była siódma, a Wiktoria Ciechanowska dziewiąta w rywalizacji dziewcząt; Szymon Rekowski zajął 12 miejsce wśród chłopców. Młodzicy musieli przepłynąć 400 m i biec 2 kilometry.

W sumie do zawodów we wszystkich kategoriach zgłoszonych zostało 204 osób. Rywalizację ukończyło 199 osób.