Malbork. Droższe parkowanie w płatnej strefie. Będzie też działała trochę dłużej niż obecnie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku zmienią się opłaty i godziny funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Malborku. Niewykluczone, że w przyszłości władze miasta pójdą o krok dalej i zwiększą liczbę miejsc postojowych, w których trzeba będzie zapłacić za pozostawianie auta.

Obecnie strefa działa w dni powszednie od godz. 8 do 15. Za pierwsze pół godziny płaci się 50 gr, za godzinę – 1 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę – 1 zł. Po zmianach przyjętych przez malborskich radnych na ostatniej sesji będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku od godz. 8 do godz. 17 z cennikiem:

  • do pół godziny – 1 zł,
  • do jednej godziny – 2 zł,
  • za każdą następną rozpoczętą godzinę – 2 zł.

- Wydłużenie funkcjonowania strefy do godz. 17 podyktowane jest tym, iż większość placówek handlowych czy usługowych, przy których funkcjonuje strefa, jest czynna dłużej niż do godz. 15 i wówczas istnieje potrzeba zapewnienia rotacji i dostępności miejsc parkingowych dla klientów tych placówek. Opłaty za parkowanie oraz opłaty dodatkowe pozostawały niezmienne od początku istnienia Strefy Płatnego Parkowania, tj. od roku 2004. W tym czasie znacznie wzrosły wszystkie koszty związane z utrzymaniem strefy, w tym koszty pracownicze, części zamienne do parkomatów, papier w rolkach czy obsługa pocztowa i administracyjna – można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały.

To przymiarki do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji?

17 radnych było za wprowadzeniem zmian, a 1 wstrzymał się od głosu. Przy tej okazji radni dopytywali też o dodatkowe sprawy.

- Niedawno rozmawialiśmy na temat koncepcji wprowadzenia bezpłatnych przewozów autobusowych i zasadnicze pytanie: czy to nie jest kolejny puzzel do tej układanki? Czy te środki nie przybliżą nas do tego, aby mieszkańcy Malborka mogli jeździć za darmo autobusami miejskimi i czy to było brane pod uwagę? - pytał Tomasz Klonowski.

Radny Dariusz Kowalczyk zgodził się z tym, że podniesienie opłaty przybliży mieszkańców do tego, by przesiedli się z prywatnych samochodów do miejskich autobusów.

Ale myślę, że przyczyniłoby się jeszcze do tego rozszerzenie strefy płatnego parkowania. I tego mi tu brakuje. Czy pan burmistrz rozważa rozszerzenie SPP? - był ciekaw radny Kowalczyk.

Paweł Dziwosz przyznał, że to „rzeczywiście może jest dobry kierunek, aby poszerzyć SPP, spowodować wzrost opłaty parkingowej” i wprowadzić bezpłatną komunikację, ale jednocześnie trzeba by dokonać korekt w kursowaniu autobusów.

Myślę, że wszyscy z tego by skorzystali. To jest dobra droga, też tak uważam – mówił radny Dziwosz.

Przewodniczący Rady Miasta zasugerował również, że w związku z tym, że godziny funkcjonowania strefy będą wydłużone, warto pomyśleć o abonamencie dla przedsiębiorców.

Rozszerzyć strefę i dać "coś w zamian"

Burmistrz Marek Charzewski wyjaśnił, że zwiększenie opłaty i wydłużenie godzin SPP to pierwszy krok. Następnym może być powiększenie strefy. Jak przyznał, trwają też analizy finansowe dotyczące możliwości wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Powołał się na przykłady innych miast, które chcą, żeby jak najwięcej mieszkańców jednak poruszało się transportem zbiorowym, a centra były uwolnione od samochodów, także poprzez wymuszenie rotacji na parkingach.

Według burmistrza, kilka miejsc aż prosi się już teraz o włączenie do strefy, np. miejski parking przy ul. Kościuszki dzierżawiony przez miasto prywatnemu podmiotowi. A na samej Kościuszki obowiązuje SPP.

- Często osoby opłacające parkowanie nie wiedzą, za który parking zapłacili. Użyli aplikacji, a tutaj okazuje się, że nie zapłacili za ten parking, co chcieli. Więc ul. Kościuszki wymaga ujednolicenia. Ale również mamy trochę innych miejsc. Musimy przeanalizować, gdzie mogłyby powstać miejsca związane z SPP, ale oczywiście chcemy mieszkańcom w zamian dać możliwość dotarcia w to miejsce niekoniecznie samochodem i płacąc za parking, ale właśnie dotarcie komunikacją miejską, która będzie bezpłatna. Więc takie analizy robimy i zobaczymy, jak nam będzie się to finansowo spinało – mówił Marek Charzewski.

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania, uchwalone podczas ostatniej sesji Rady Miasta, wejdą w życie w 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Malbork. Darmowa komunikacja miejska jest możliwa już w 2022...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie