Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Drugi spacer z PTTK po mieście [ZDJĘCIA]. Okazało się, że "Piaski to nie tylko piaski"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Piaski był bohaterem drugiego spaceru z PTTK w ramach wakacyjnego cyklu „Malbork – nie tylko historia”. Znów frekwencja dopisała.

Piaski, czyli przed II wojną światową Sandhof, do Malborka zostały przyłączone w 1902 roku. Dziesięć lat później spotkało to również tzw. Piaski II. Sobotnie zwiedzanie rozpoczęło się przy zakładzie Nyborg-Mawent.
- Ten sektor między dzisiejszą ul. Ciepłą, wtedy Parkową, al. Wojska Polskiego (Elbingerstrasse) i Chopina (Ulmenweg - Wiązowa) był terenem przemysłowym od początku XX wieku – mówił Bogdan Mąder, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK, który oprowadzał podczas drugiego spaceru.

Tuż przy wiadukcie znajdował się budynek, w którym mieściła się restauracja „Sandhof” i sklep kolonialny. W 1926 r. na terenie obecnej fabryki wentylatorów wybudowano serowarnię. Umieszczono tam również młyny. Wszystko zostało zniszczone podczas działań wojennych zimą 1945 roku.

Uczestnicy spaceru mogli wiele się dowiedzieć o architekturze dzielnicy.
- Tereny, które będziemy zwiedzali, to głównie tereny mieszkaniowe. Na początku XX w. narodziła się idea miasta ogrodów. I wojna światowa przekreśliła wiele planów, także i te, ale w 1919 r. wrócono do tej koncepcji. Efekty zachowały się do dziś, bo nadal na Piaskach widzimy przy domkach działki np. z ogródkami warzywnymi czy altany – opowiadał Bogdan Mąder.

Z Ciepłej spacerowicze przeszli na Warszawską, która w czasach niemieckich była ul. Do Parku. Potem Wiosenną (przed 1945 r. ulica Akacjowa) i Grudziądzką (nazwa pozostała) do al. Wojska Polskiego i dawnych koszar, a dziś miasteczka szkolnego.

Po drodze uczestnicy spacery minęli dwa z najstarszych domów mieszkalnych w Malborku – przy al. Wojska Polskiego i Andersa, pochodzące z czwartego ćwierćwiecza XIX wieku, a także jeden z najlepiej zachowanych nielicznych domów drewnianych w mieście. Na budynek dawnego Kościoła Nowoapostolskiego, który dziś przedstawia obraz rozpaczy, lepiej spuścić zasłonę milczenia.

Trzeci spacer odbędzie się 1 sierpnia na Czwartakach. Zbiórka chętnych o godz. 11 przy Szpitalu Jerozolimskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto