Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dworzec kolejowy wciąż czeka na najemców. Tylko połowa powierzchni na cele komercyjne jest wykorzystana

Radosław Konczyński
R. Konczyński
Pomimo usilnych starań PKP od ponad siedmiu lat, czyli od zakończenia modernizacji zabytkowego dworca kolejowego, puste stoją trzy atrakcyjne pomieszczenia przeznaczone na wynajem. Rozmów było wiele, ale nikt się skusił.

Dawniej w trzech dużych salach na parterze budynku dworcowego w Malborku działały poczekalnia, bar, sklepy. Po modernizacji obiektu i oddaniu do ponownego użytku podróżnym w grudniu 2011 roku tylko jedno z nich jest wykorzystywane - poczekalnia. Oczywiście w innych częściach budynku powstały salonik prasowy, apteka, sklep spożywczy i hostel na piętrze, których przed kompleksowym remontem nie było. Ale dwie sale na parterze, a także duże pomieszczenie w piwnicy - nadal stoją zamknięte.

- Na dworcu w Malborku komercyjnie zagospodarowane jest około 50 proc. powierzchni - wyjaśnia Michał Stilger, rzecznik prasowy Grupy PKP S.A. - Do wynajęcia pozostały pomieszczenia przeznaczone na restauracje, sale bankietowe i konferencyjne oraz piwnica, w której mogą znaleźć się np. kuchnia, zaplecza logistyczne, archiwum.

PKP zapewniają, że robią, co w ich mocy, żeby znaleźć najemców. Rzecznik prasowy wylicza całą listę firm i innych podmiotów, które kolej próbowała ściągnąć do Malborka. Rozmowy były podejmowane m.in. z właścicielami sklepów spożywczych, pizzerii, restauracji, barów mlecznych, kancelarii prawnej, klubów fitness oraz z samorządem miejskim.

- Wielokrotnie przygotowywaliśmy ofertę dla najemców sieciowych, takich jak bary szybkiej obsługi czy drogerie. Ogłoszenia o możliwości wynajmu powierzchni znalazły się m.in. na samym dworcu, informowaliśmy również pośredników nieruchomości - zapewnia Michał Stilger.

PKP przyznają, że problemem może być fakt, iż powierzchnie do wynajmu są "dość duże i niezbyt funkcjonalne z punktu widzenia lokalnego rynku".

- Pewną przeszkodą pozostaje również kwestia kosztów, ponieważ w tych uwzględniona została wysoka amortyzacja. Istotne są też koszty mediów, np. stawka za ogrzewanie zależna od liczby metrów kwadratowych. Warto zwrócić uwagę, że dworzec w Malborku jest obiektem zabytkowym, w związku z czym w ramach przebudowy nie mieliśmy dowolności w aranżacji przestrzeni - tłumaczy rzecznik prasowy PKP i zapewnia, że pracownicy spółki cały czas podejmują rozmowy z potencjalnymi najemcami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto