Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Działo samobieżne to eksponat Muzeum Miasta. Władze: to sposób, by nikt tego unikalnego obiektu techniki wojskowej nie zabrał

Anna Szade
Anna Szade
Władze miasta przekazały działo samobieżne jako cenny obiekt techniki wojskowej do Muzeum Miasta Malborka
Władze miasta przekazały działo samobieżne jako cenny obiekt techniki wojskowej do Muzeum Miasta Malborka Anna Szade
Choć działo samobieżne wciąż stoi na pl. 3 Maja, to okazuje się, że w lipcu tego roku zostało wprowadzone do zbiorów Muzeum Miasta Malborka. Jak tłumaczy wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, to sposób, by ten historyczny obiekt techniki wojskowej nie został miastu odebrany.

Władze Malborka nie chcą tracić działa samobieżnego ISU-122, które od lat jest eksponowane na pl. 3 Maja. Dawniej był to pomnik, którym mieszkańcy w 1965 r. wyrazili wdzięczność Armii Radzieckiej. Tablice z dedykacją zostały już dawno z cokołu usunięte. Zastąpił je opis parametrów technicznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Pomnik z gwiazdą i działo samobieżne skreślone z ewidencji zabytków. To otwiera drogę do usunięcia symboli Armii Czerwonej z miasta

W lipcu tego roku malborski pomnik został wykreślony z Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków jako miejsce pamięci. Ale Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował w październiku o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego dotyczącego działa samobieżnego ISU-122 z lat 1943-1945 produkcji radzieckiej. Ta informacja oficjalną drogą dotarła do Urzędu Miasta.

Podpisałem pismo do konserwatora zabytków, który podjął działania w celu wpisania działa samobieżnego do rejestru zabytków ruchomych województwa pomorskiego. Jakoś intuicyjnie wprowadziliśmy w lipcu tego roku działo do zbiorów Muzeum Miasta Malborka. I odpisujemy, że obecnie jest to obiekt muzealny – przekazał nam Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Wydaje się jednak, że wpis do pomorskiego rejestru zabytków ruchomych nie zaszkodziłby działu. Są w nim m.in. ołtarze, krucyfiksy, ambony czy witraże, stanowiące wyposażenie czynnych malborskich kościołów. Okazuje się jednak, że władze widzą to inaczej. Boją się, że miasto mogłoby stracić ten jeden z nielicznych zachowanych obiektów techniki wojskowej
- Mógłby zostać przekazany w depozyt do któregoś z muzeów, a przecież nie ma takiego prawa, by działo samobieżne nam zabrać – mówi Jan Tadeusz Wilk. - Dlatego prosimy wojewódzkiego konserwatora zabytków o wytłumaczenie, dlaczego podjął działania. Czy grozi mu wywiezienie za granicę?

Po wszczęciu postępowania administracyjnego skierowaliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku pytania, co wpis do rejestru zabytków ruchomych działa samobieżnego ISU-122 będzie oznaczał dla Malborka. Już wtedy pojawiły się głosy, że to pierwszy etap, który może doprowadzić do tego, że „czołg”, jak niektórzy mieszkańcy nazywają tę broń artyleryjską, trafi np. do jakiegoś muzeum poza miastem, które gromadzi militaria.
Gdy dotrą do nas odpowiedzi na te wątpliwości, na pewno je opublikujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto