Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Działo samobieżne z pl. 3 Maja ma być wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków ruchomych. Czyli nie będzie "pocięte na żyletki"

Anna Szade
Anna Szade
Działo samobieżne ISU-122 z Malborka ma trafić do rejestru zabytków ruchomych województwa pomorskiego
Działo samobieżne ISU-122 z Malborka ma trafić do rejestru zabytków ruchomych województwa pomorskiego Anna Szade
Wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku rozpoczął procedurę wpisania do rejestru zabytków ruchomych województwa pomorskiego działa samobieżnego ISU-122, które stoi w Malborku na pl. 3 Maja. A to oznacza, że jest zbyt cenne, by je zamienić "na żyletki", choć niektórych mieszkańców kłuje w oczy ów poradziecki wojenny „złom”.

Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków obiektu stojącego na pl. 3 Maja w Malborku. Jak informuje w oficjalnym zawiadomieniu z 17 października 2022 r., chodzi o ciężkie działo samobieżne ISU-122 z lat 1943-1945, produkcji radzieckiej. To na pewno ucieszy miłośników militariów, dla których jest to cenny egzemplarz. Oznacza bowiem, że nie zostanie „pocięty na żyletki”.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku wojewódzkie służby konserwatorskie zdecydowały o wyłączeniu z Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków dwóch malborskich miejsc pamięci, które od lat wywoływały szereg kontrowersji, nie tylko wśród mieszkańców. Chodziło dwa ślady przeszłości: pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Sikorskiego i pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej na pl. 3 Maja.
Obelisk z gwiazdą w sierpniu został wyburzony z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej.

Już podejmując decyzję o wykreśleniu z ewidencji, wojewódzki konserwator stwierdził, że dawny pomnik na pl. 3 Maja „jest działem samobieżnym ISU-122 i należy go traktować jako zabytek techniki wojskowej".
Zresztą warto przypomnieć, że dawno pozbawione jest dedykacji, dla kogo stanęło na wysokim postumencie. Tablica z napisem "Bohaterom Czerwonej Armii w XX rocznicę wyzwolenia mieszkańcy miasta i powiatu malborskiego. Malbork, 17 marca 1965 r." została zdjęta. Zastąpiono ją technicznym opisem tej poradzieckiej broni pancernej.

Obiekt o wymiarach 985x307x248 cm wyposażony w armatę kaliber 122 mm D25 S, jak zostało opisane w piśmie konserwatora, wciąż w mieście budzi emocje, choć stoi na placu widocznym z ul. Grunwaldzkiej od ponad 57 lat. Część mieszkańców uważa, że działo samobieżne powinno zjechać z cokołu. W magistracie nie podzielają takiego pomysłu, choć komentarz włodarza był nieco przewrotny.

Możemy je sprzedać, wyceniamy działo na 20 milionów złotych. Jeśli ktoś tyle da, dobijemy targu. Będziemy mogli te pieniądze wydać na inne rzeczy w mieście – zażartował niedawno w rozmowie z nami Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Na liczącej 13 360 użytkowników facebookowej grupie „Malbork wczoraj i dziś” prowadzona jest ankieta dotycząca pozostawienia działa w Malborku, tym bardziej, że jest jednym z nielicznych tego typu obiektów na świecie, które dotrwały do naszych czasów. Oto, co sądzą internauci:

  • jestem za usunięciem działa samobieżnego ISU-122S z terenu Malborka – 8 proc.
  • działo ISU-122S powinno zostać w Malborku jako zabytek techniki wojskowej – 81 proc.
  • nie mam zdania – 2 proc.
  • powinno zostać – 9 proc.

Do tej pory zagłosowały 594 osoby.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Działo samobieżne na sprzedaż? Burmistrz: "Jak ktoś da 20 milionów złotych, dobijemy targu". Są tacy, których by to ucieszyło

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto