Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dzień Dziecka Utraconego 2021. Msza święta i pochówek na Cmentarzu Komunalnym

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Po raz siódmy Malbork dołączył do miejsc, gdzie 15 października obchodzono Dzień Dziecka Utraconego. W kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy rodzice spotkali się na modlitwie, a potem wzięli udział w ceremonii na Cmentarzu Komunalnym.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce jest obchodzony od 15 lat.

- To nie jest "święto", jak niektórzy sugerują. To nie jest wyłączny dzień, w którym wspominamy nasze dzieci. Nasze dzieci żyją w nas przez cały rok, całe lata i zawsze w każdej sekundzie życia mamy je w pamięci. Jego pomysł narodził się z potrzeby mówienia światu o naszym bólu, a także z konieczności dokonania zmian w świecie, który ucieka od śmierci i od cierpienia, za wszelką cenę wmawiając ludziom, że "wszystko będzie dobrze, uśmiechnij się". Nie. Nie będzie dobrze. Długo nie będzie dobrze, ale w końcu, wierzcie mi, uda się zagoić tę ranę, mimo że na zawsze pozostanie RYSA na duszy – można przeczytać na stronie www.dlaczego.org.pl, prowadzonej przez Organizację Rodziców po Stracie i Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”.

Przypomnijmy, że datę Dnia Dziecka Utraconego ustalono umownie na 15 października, bo licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego, tyle trwałaby ciąża. W Malborku obchody zostały zorganizowane po raz siódmy. Najpierw odbyła się msza święta w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z myślą o rodzicach, którzy wspólnie chcieliby brać udział w przeżywaniu wielkiej straty.

Następnie uczestnicy przejechali na Cmentarz Komunalny, gdzie byli świadkami smutnej ceremonii. W kwaterze dziecięcej znajduje się grobowiec dzieci nienarodzonych. Tam złożono trumienkę ze szczątkami dzieci, które w ciągu minionego roku nie miały szans przyjść na świat, a z różnych przyczyn zostały pozostawione na porodówce malborskiego szpitala.

Dziękuję za obecność podczas mszy i tutaj podczas modlitwy. Każdy z nas będzie miał miejsce, w którym będzie czekał na zmartwychwstanie ciała. Niech dla wszystkich rodziców, którzy dzisiaj żegnają swoje dziecko, będzie to dzień szczególny. Miejcie nadzieję, ufajcie Panu Bogu, bo On jest naprawdę dobry, to prawdziwy Ojciec – mówił ks. Arkadiusz Śnigier, proboszcz parafii MBNP i dziekan dekanatu Malbork.

Wśród osób, które położyły kwiaty na grobowcu, były inicjatorki obchodów Dnia Dziecka Utraconego, czyli dr Danuta Ostrowska-Perskiewicz oraz pielęgniarka Małgorzata Zasempa. Kolejny rok z rzędu w ceremonii uczestniczył również burmistrz Malborka Marek Charzewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto