Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 2020 [ZDJĘCIA]. Kwiaty i modlitwa za znanych i tych jeszcze nieodkrytych

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
1 marca również w Malborku odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwiaty zostały złożone przy dwóch kamieniach pamiątkowych.

Jak zwykle, najpierw kwiaty zostały złożone przy kamieniu pamiątkowym na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Stamtąd uczestnicy obchodów przeszli pod drugi kamień - przy rondzie "Inki". Tam burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał, że była to inicjatywa ustawodawcza prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, do którego zwróciły się organizacje kombatanckie.

- Pan prezydent Kaczyński złożył ten wniosek, natomiast sam już nie doczekał ustanowienia tego święta. Dwa miesiące po złożeniu wniosku zginął w katastrofie smoleńskiej. Inicjatywę przejął prezydent Bronisław Komorowski i w lutym 2011 roku Sejm uchwalił ustawę - przypomniał burmistrz Charzewski.

Święto to ustanowiono na 1 marca, by termin nawiązywał do wydarzenia z 1951 r., kiedy w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano siedmiu przedstawicieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

- To święto to również moment na głębszą refleksję dotyczącą czasów obecnych, rzeczywistości, w której żyjemy. Nasze pokolenia mają to szczęście, że mogą żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Zawdzięczamy to bohaterom z poprzednich pokoleń. Niepodległość to możliwość życia w wolnym kraju, to możliwość bycia sobą w swojej wolnej ojczyźnie. Niepodległość to wspaniałe prawo, z którego możemy korzystać, ale to również obowiązek dbania o to, co podarowali nam nasi przodkowie - mówił Marek Charzewski.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy to wspaniałe upamiętnienie tych ludzi, ale myślę, że dla nich o wiele ważniejsze byłoby, gdyby widzieli, że my, obecne pokolenia, dbamy o ten dar, który od nich uzyskaliśmy, o niepodległość, wolność, naszą Ojczyznę. Dbamy o tę dużą Ojczyznę - Rzeczpospolitą, ale dbamy też o te nasze małe ojczyzny, jak np. Malbork - dodał burmistrz.

Zanim złożono kwiaty przy kamieniu koło ronda "Inki", do modlitwy zachęcił ks. dziekan Arkadiusz Śnigier.

- Chcę podziękować każdemu z tutaj obecnych właśnie za to, że jest, bo ta obecność jest znakiem, że są takie wartości, dla których warto zostawić swoją wygodę i przyjść oddać hołd, aby pokazać, że pamiętam. Niech wyrazem naszej pamięci, naszej wierności tym ludziom, wierności wartościom, za które oni oddali swoje życie, będzie nasza wspólna modlitwa w intencji tych, których znamy z imienia i nazwiska, i w intencji tych, którzy jeszcze są nieodkryci - zachęciło ksiądz Arkadiusz Śnigier.

W zbrojnym podziemiu po II wojnie światowe działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Malbork. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto