Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]. "To doskonała nauka dla żyjących dzisiaj w szczęśliwym czasie bez wojen"

Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka spotkali się w piątek (27 września) na Skwerze Żołnierzy Wyklętych, by oddać cześć twórcom i wszystkim uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego. Dzisiaj przypada 80 rocznica jego powstania.

W uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej wzięli udział przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych, służb mundurowych, harcerze, uczniowie.

- W nocy z 26 na 27 września 1939 r. w obliczu kapitulacji Warszawy powstała pierwsza organizacja konspiracyjna - Służba Zwycięstwu Polski. Organizacja, która po wielu, wielu latach, już po zakończeniu II wojny światowej przez historyków została uznana za początek tworzenia struktury, którą po wojnie dopiero nazwano Polskim Państwem Podziemnym - przypomniał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Potem SZP została przemianowana na Związek Walki Zbrojnej, a ten na Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne miało swoją armię, rząd, szkolnictwo, wymiar sprawiedliwości.
- Ci, którzy tuż po wojnie oceniali ten okres, stwierdzili, że tak naprawdę, pomimo okupacji, nadal państwo polskie w strukturach konspiracyjnych, w strukturach podziemnych działało - mówił burmistrz Charzewski.

Włodarz przypomniał, że 27 września 1939 roku to również decyzja Związku Harcerstwa Polskiego o przejściu w struktury konspiracyjne, które wkrótce uzyskały kryptonim Szarych Szeregów.
- Ten kryptonim najpierw powstał w Poznaniu, a później, od roku 1940, objął całą organizację. W naszych uroczystościach uczestniczy człowiek, który był wtedy w tych strukturach, druh harcmistrz Jerzy Litwiński, zasłużony dla miasta Malborka. Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie upamiętnić tamten czas. A dla was, młodzi przyjaciele, właśnie druh harcmistrz jest doskonałym przykładem ludzi, którym zawdzięczamy to, że możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju - zwrócił się do uczniów Marek Charzewski.

- My dzisiaj, mówiąc o Polskim Państwie Podziemnym, mówimy o ofiarach, które zostały poniesione, działaniach zbrojnych, walkach, ale powinniśmy mówić o wielkiej dumie, jaką powinniśmy mieć z tego, że Polacy potrafili coś tak wyjątkowego stworzyć - kontynuował burmistrz. - To również nauka dla nas, że jeżeli Polacy działają w porozumieniu, wspólnie, to potrafią tworzyć rzeczy wyjątkowe. To chyba doskonała nauka z tych trudnych lat okupacji również dla żyjących dzisiaj, w tym szczęśliwym czasie bez wojen i bez agresji na naszym terenie.

Swój wiersz "Chwała Bohaterom" odczytał malborczyk Stanisław Orłowski, a potem modlitwę poprowadził ks. Arkadiusz Śnigier, dziekan dekanatu Malbork.
- Będziemy modlić się za tych, którzy zapłacili cenę krwi za Polskę, za jej wolność, niepodległość. Chcemy też dołączyć inną intencję, modlić się o pokój. 80 lat bez wojny to tak dużo, że pewnie już słabo to doceniamy. Chcemy prosić Pana Boga o łaskę pokoju dla nas i dla całego świata - mówił ksiądz dziekan.

Kwiaty zostały złożone również pod kamieniem pamiątkowym poświęconym żołnierzom wyklętym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto