Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Ferie z WOT" odbędą się szybciej. Chętni już muszą się zgłosić

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wraz z początkiem 2021 roku ruszy kolejna edycja "Ferii z WOT". Chętni muszą jednak zgłosić się już teraz. Czasu jest niewiele. W najbliższą sobotę (12 grudnia) w Malborku odbędzie się ostatnie w tym roku wcielenie ochotników w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, właśnie z myślą o nauczycielach, pełnoletnich uczniach i studentach.

Ze statystyk prowadzonych przez WOT ma wynikać, że zainteresowanie osób młodych służbą w piątym rodzaju Sił Zbrojnych RP jest bardzo duże.

- Co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w szeregi 5 Rodzaju Sił Zbrojnych mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach. To właśnie dlatego Dowództwo WOT w czasie przerw w nauce (podczas ferii lub wakacji) przygotowuje oferty szkoleniowe, które są dopasowane do tej grupy potencjalnych ochotników - wyjaśnia Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Tak jak każdy przyjmowany nowy terytorials, również i zgłaszający się do "Ferii z WOT" muszą przejść tzw. szesnastkę, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Na rekrutację jest bardzo mało czasu, co wynika ze zmiany terminu ferii zimowych, które w całym kraju zostały przesunięte na pierwszą połowę stycznia.

Po zmianach projekt „Ferie z WOT” będzie realizowany w dziewięciu brygadach OT, większość z nich zaplanowała szkolenie podzielone na dwie części (2 + 14 dni) – to oczywiście wyjście naprzeciw oczekiwaniom ochotników, tak aby szkolenie nie odbywało się kosztem nauki. Z tego powodu właśnie również w naszym województwie ochotnicy zostaną powołani już w grudniu w celu wydania wyposażenia, zaewidencjonowania oraz odbycia szkoleń stanowiskowych. Zasadnicza część szkolenia zakończona przysięgą odbędzie się w styczniu - informuje Maciej Szalbierz.

Aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej, należy złożyć wniosek o powołanie do służby. Można to zrobić na cztery sposoby:

  • bezpośrednio w wojskowej komendzie uzupełnień (w Malborku to ul. 3 Maja 4, tel. 261 536 171);
  • na portalu zostanzołnierzem.pl;
  • przez ePUAP;
  • u rekrutera WOT.

Rekomendowanym sposobem rekrutacji jest skorzystanie z pomocy rekruterów.

- Są to osoby, które pomogą w procesie rekrutacji, ale co najważniejsze, odpowiedzą na wszystkie pytania, bo same są żołnierzami-ochotnikami. Kontakty do rekruterów WOT można znaleźć na stronach brygad OT. W naszym przypadku na www.wojsko-polskie.pl/7bot - podpowiada Maciej Szalbierz.

"Szesnastka" zakończona przysięgą to początek 3-letniego szkolenia. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne; drugi - specjalistyczne; trzeci - zgrywające. W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, najczęściej na poligonie.

Obecnie w WOT w całym kraju służy ponad 26,5 tys. żołnierzy, blisko 23 tys. to ochotnicy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową.
- Dzięki temu mogą zostać żołnierzami bez rezygnowania ze swojej dotychczasowej aktywności zawodowej czy osobistej - dodaje Maciej Szalbierz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto