Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Festiwal Kultury Dawnej już po raz dwudziesty. Rozpoczął się korowodem ulicami miasta

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Barwny korowód przeszedł w piątek (10 czerwca) ulicami Malborka, tym samym rozpoczął się XX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej „Wspólne dziedzictwo kultury”. Jego zwieńczeniem będzie spektakl muzyczny, który w sobotni wieczór (11 czerwca) odbędzie się w zamku.

Festiwal Kultury Dawnej, organizowany w Malborku po raz dwudziesty, odbywa się zawsze w pierwszych dniach czerwca i nawiązuje do wydarzeń z 1457 roku. Wtedy to król Kazimierz Jagiellończyk wjechał triumfalnie, od strony Gdańska, do zamku odkupionego od czeskich najemników. Podupadły zakon krzyżacki zalegał im z żołdem, co wykorzystał polski władca. Dokonał tego, czego 37 lat wcześniej nie udało się zbrojnie jego ojcu, Władysławowi Jagielle oblegającemu krzyżacką twierdzę.

Jagiellończyk za możliwość bezkrwawego przejęcia stolicy zakonu zapłacił Ulrykowi Czerwonce, dowódcy czeskich najemników, 190 tysięcy florenów (około 660 kilogramów złota). Wielki mistrz krzyżacki Ludwik von Erlichhausen z wielką niechęcią opuścił zamek, a polski król historycznej wizyty zamieszkał w jego pałacu na Zamku Średnim.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń pierwszego dnia Festiwalu Kultury Dawnej odbywa się w Malborku korowód z inscenizacją wjazdu króla do miasta. To również okazja do łamania utartych stereotypów. Do dziś mówi się bowiem głównie „zamek krzyżacki” lub "pokrzyżacki" (druga forma jest właściwsza), ale piątkowy przemarsz już po raz dwudziesty przypomina, że od czasu odkupienia warowni była ona najważniejszą twierdzą Korony, rezydencją królów polskich i ośrodkiem gospodarczym na północy Rzeczpospolitej przez 315 lat, aż do rozbiorów.

Malborski korowód wrócił po pandemii w dużym stylu, bo wzięło w nim udział mnóstwo dzieci i młodzieży z miejscowych placówek oraz zespoły muzyki dawnej, które uczestniczą w festiwalu. "Król" przekazał klucze do miasta burmistrzowi Markowi Charzewskiemu, a on wręczył je uczestnikom wydarzenia.

Jeszcze w piątek w godz. 15.30-17.30 z w kościele św. Jana Chrzciciela od będą się przesłuchania konkursowe zespołów muzyki, a w sobotę w godz. 17-19 w pobliskiej Szkole Łacińskiej ogłoszone zostaną wyniki. Zwieńczeniem festiwalu będzie spektakl muzyczny pt. „W drodze do nieba… na Ziemi”, który odbędzie się 11 czerwca o godz. 20 w Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego w Malborku. Ci, którzy chcieliby go obejrzeć, muszą zaopatrzyć się w bezpłatne bilety. Można o nie pytać w kasach Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji – w Szkole Łacińskiej przy ul. Stare Miasto oraz w Szpitalu Jerozolimskim przy ul. Armii Krajowej.

W widowisku wezmą udział m.in. zespoły muzyki dawnej z Białegostoku, Elbląga, Lęborka, Gdańska, Nowego nad Wisłą i Malborka, zgłoszone do przesłuchań konkursowych w ramach XX Festiwalu Kultury Dawnej. Ponadto zespół Vocantus, wokaliści chóru Lutnia i zespołu Cantus Mariae oraz inni zaproszeni do współpracy muzycy i aktorzy. Spektakl reżyseruje Bożena Belcarz, a scenariusz napisała Jowita Uniewicz. Będzie to połączenie muzyki, teatru, śpiewu i światła.

[g]4147072[g]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto