Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Festiwal Kultury Dawnej zwieńczony spektaklem muzycznym w Wielkim Refektarzu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jubileuszowa, XX edycja Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku przeszła do historii. Punktem kulminacyjnym był spektakl muzyczny pt. „W drodze do nieba… na Ziemi” , który odbył się w miejscu wyjątkowym - w Wielkim Refektarzu w Muzeum Zamkowym.

Spektakl, który odbył się w sobotni wieczór (11 czerwca) w malborskim zamku, wyreżyserowała Bożena Belcarz do scenariusza Jowity Uniewicz. Stanowił połączenie różnych gatunków sztuki, z muzyką dawną na czele, jak na Festiwal Kultury Dawnej przystało.

W Wielkim Refektarzu publiczność mogła m.in. posłuchać gry w wykonaniu wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, zespołu Vocantus. U ich boku, a właściwie nieco niżej, biorąc pod uwagę układ sceny, zagrali młodzi wykonawcy, czyli zespoły, które wcześniej uczestniczyły w części konkursowej festiwalu. W tym roku wzięło w niej udział osiem grup: Favorito z Białegostoku, Il Vento Musicale, Pogezania i Truso - wszystkie z Elbląga, Pomezania z Malborka, Lunaris z Lęborka, Amicorum Sorelle z Gdyni, Fistulatores Novienses z Nowego nad Wisłą.

W spektaklu wzięli też udział m.in. chórzyści malborskiej Lutni, wokalistki zespołu Cantus Mariae oraz aktorzy, których część osób z publiczności na pewno pamiętała z ubiegłorocznych "Metafor Muzycznych". Nie można zapominać o Celinie Pacanowskiej i jej tancerkach z zespołu tanecznego Bursztynki, które każdym swoim wejściem ożywiały widownię.

Organizatorem spektaklu było Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, które skorzystało z uprzejmości Muzeum Zamkowego. Jest wielce prawdopodobne, że sala rycerska, w której w średniowieczu wielcy mistrzowie krzyżaccy urządzali wielkie uczty, jeszcze nigdy nie była oświetlona w taki sposób, jak w sobotę wieczorem. Grę świateł, która również składała się na widowisko, wyreżyserował Sebastian Branecki.

Była to już dwudziesta edycja Festiwalu Kultury Dawnej, którego pomysłodawczynią jest Maria Seibert. Początki miały miejsce jeszcze w czasach, gdy istniał Młodzieżowy Dom Kultury Ratusz.

Malbork. Festiwal Kultury Dawnej już po raz dwudziesty. Rozp...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto